Ünal Tanık, właściciel i redaktor naczelny portalu informacyjnego Rota Haber, który jest pośród wielu organów medialnych zamkniętych przez turecki rząd w następstwie nieudanej próby puczu 15 lipca 2016 roku – został aresztowany w środę po tym, jak dzień wcześniej zatrzymano go w mieście Yalova.

Sędzia Selami Yılmaz ogłosił wyrok więzienia w XI Sądzie Karnym Pokoju w Stambule w związku z zarzutami o przynależność do Ruchu Gülena.

Turcja doświadczyła próby puczu 15 lipca, która pochłonęła życie 240 osób i w wyniku której rany odniosło ponad 1000 innych osób. Bezpośrednio po zamachu stanu, rząd wraz z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem obarczył winą Ruch Gülena.

Mimo że Gülen oraz Ruch zaprzeczyli oskarżeniom, Erdoğan – nazywając próbę zamachu stanu „darem od Boga” – wraz z rządem rozpoczęli szeroko zakrojone czystki wymierzone w sympatyków Ruchu, celem usunięcia ich z państwowych instytucji, pozbawiając godności znanych osobistości i skazując je na więzienie.

Bezprecedensowe „polowanie na czarownice” w Turcji zaowocowało 41 752 osobami w więzieniu na dzień 30 grudnia, jak wynika z danych turkeypurge.com, podczas gdy 135 356 osób zostało usuniętych ze stanowisk sektora państwowego od czasu 15 lipca.

W międzyczasie, liczba aresztowanych dziennikarzy i zatrudnionych w mediach wzrosła do 152, wliczając w to aresztowanie Tanıka.

Artykuł pierwotnie ukazał się na Turkish Minute, 18 stycznia, https://www.turkishminute.com/2017/01/18/httpwww-turkishminute-com20170118rota-haber-news-portal-editor-chief-detained-yalova/

Previous Article Turcja żąda wyroku dożywotniego więzienia dla bratanka Gülena
Next Article Bank zamraża konto siostry aresztowanych braci Altanów

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *