Turecka policja zatrzymała pięciu konsultantów prokurdyjskiej Demokratycznej Partii Ludowej (HDP), o czym partia poinformowała w piątkowym oświadczeniu.

Podkreślając, że zakres represji wymierzonych w HDP znacznie się powiększa obejmując także doradców parlamentarnych partii Hişyar Özsoy, Zastępca Współprzewodniczącego ds. Zagranicznych stwierdził w oświadczeniu, że: „Policja do zadań specjalnych zrobiła nalot na domy sześciu naszych doradców i zatrzymała pięciu z nich: Zülküfa Kurta, Murata Gökdağ, Olcaya Çelika, Muhammeda Kayę i Metina Kümeka.”

Według oświadczenia pięciu doradcom zabroniono kontaktu z prawnikami przez pięć dni. Co więcej, dostęp do ich akt także został ograniczony.

Dziesięciu posłów partii HDP, w tym współprzewodniczący Selahattin Demirtaş oraz Figen Yüksekdağ, zostało aresztowanych po policyjnym nalocie na ich domy i siedzibę partii HDP, który miał miejsce w zeszłym tygodniu.

„Kiedy okazało się, że pod dwoma adresami nie zastano poszukiwanych, policja wywarzyła drzwi i dokonała bezprawnego przeszukania pod nieobecność prawników i naszych doradców. W domu Olcaya Çelika, doradcy naszego Współprzewodniczącego Figena Yüksekdağ policja wygłaszała seksistowskie przekleństwa i bluźnierstwa wobec Pani Yüksekdağ” – powiedział Özsoy.

Dodał także, że poziom osobistego zaangażowania i wrogości, jakie przejawiali policjanci wobec członków partii HDP i jej kierownictwa był szczególnie niepokojący.

(Powyższa historia została po raz pierwszy opublikowana na: https://www.turkishminute.com/2016/11/12/5-pro-kurdish-hdp-advisors-detained-turkey-denied-access-legal-counsel)

Previous Article Przebywający w areszcie felietoniści gazety Cumhuriyet twierdzą, że zajmowali się jedynie dziennikarstwem
Next Article Rząd zamyka 370 fundacji, w tym wspierane przez partię CHP prywatne szkoły podstawowe i stowarzyszenia kobiet

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *