Prawnik dwóch uwięzionych szefów policji oświadczył w piątek, że dwaj mężczyźni, którzy byli wtajemniczeni w sekrety prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, zostali przesłuchani pod wpływem narkotyków i w warunkach tortur, odmawiając uszczegółowienia ich stanowisk.

Prawnik Kemal Şimşek napisał na swoim koncie na Twitterze, że dwóch zastępców szefów z narodowego wydziału policji i służb specjalnych, Lokman Kırcalı i Gürsel Aktepe, byli przetrzymywani w sekretnym miejscu w celu przesłuchania – byli torturowani i podawano im narkotyki zanim zaczęto zadawać pytania.

Obydwaj są oskarżeni o zamieszanie w próbę puczu w Turcji 15 lipca, jako że byli rzekomo złapani w wydziale służb specjalnych w noc zamachu stanu. Jakkolwiek prawnik utrzymywał, że szefowie policji, których wcześniej zwolniono, zostali znalezieni dwa kilometry od departamentu służb specjalnych, szczegóły „jak” i „dlaczego” znaleźli się tutaj nie są znane.

Şimşek stwierdził również, że dwaj szefowie służb specjalnych zeznawali potem na odległość i zaprzeczyli zarzutom o zamieszanie w pucz oraz o otrzymanie rozkazów od muzułmańskiego uczonego Fethullaha Gülena, który jest oskarżany przez Erdoğana o przeprowadzenie daremnego puczu 15 lipca.

Nawiązując do analizy Alego Adila Çakara na portalu informacyjnym TR724, szefowie mogli być poddawani naciskom ze strony nieznanej osoby lub osób, ponieważ ich bliskość z departamentem służb specjalnych została przedstawiona jako jedyny dowód przeciwko nim w kwestii rzekomego organizowania puczu.

Şimşek dodał, że szefowie policji, którzy byli blisko Erdoğana, byli ciężko torturowani i odzyskali przytomność dopiero po kilku tygodniach od męczarni, jakie przeszli. Zanim nakłoniono opinię publiczną do monitorowania samopoczucia aresztowanych szefów policji, Şimşek zapytał: „Jaki jest cel w podawaniu narkotyków szefom policji? Aby zapomnieli tajemnice, które poznali?”

Prawnik uzasadniał dalej, że próba puczu umożliwiła obławę wśród wszystkich członków biurokracji, którzy znali sekrety Erdoğana.

(Turkish Minute)

Previous Article Parlament Europejski głosuje za zamrożeniem rozmów akcesyjnych z Turcją
Next Article Sprawozdawca ONZ mówi o atmosferze sprzyjającej torturom w Turcji

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *