Gabriele Del Grande, włoski dziennikarz, którego zatrzymano w Turcji podczas poszukiwania uchodźców w pobliżu syryjskiej granicy, został deportowany w poniedziałek.

Jak informuje dziennik Hürriyet, 34-letni Del Grande, został deportowany z centrum repatriacyjnego w prowincji Muğla rano 24 kwietnia.

Włoski Minister Spraw Wewnętrznych, Angelino Alfano, potwierdził za pośrednictwem posta na Twitterze, że Del Grande został uwolniony i jest w drodze do Włoch.

Alfano podziękował również Tureckiemu Ministrowi Spraw Zagranicznych Mevlutowi Çavuşoğlu za uwolnienie włoskiego reportera.

Del Grande został aresztowany 9 kwietnia w Hatayu, gdzie przeprowadzał wywiady z syryjskimi uchodźcami, na potrzeby pisanej przez siebie książki na temat wojny i rozwoju tzw. Państwa Islamskiego.

Włoski dziennikarz rozpoczął strajk głodowy w połowie kwietnia i był przetrzymywany w administracyjnym centrum zatrzymań w Muğli.

W ostatni piątek, Human Rights Watch (HRW) wezwało tureckie władze do uwolnienia Del Grande.

„Tureckie władze powinny wyjaśnić sytuację Gabriele’a i zapewnić, że wszelkie jego prawa są respektowane. Co ważniejsze, powinny go uwolnić, aby mógł wrócić do tego, co robi najlepiej: opowiadania dobrych, istotnych historii” – zadeklarowała organizacja w artykule opublikowanym na swojej stronie internetowej.

Źródło: https://turkeypurge.com/turkey-deports-italian-reporter-after-detention-near-syrian-border

 

Previous Article Sędziowie, którzy próbowali uwolnić dziennikarza stacji Samanyolu skazani na 10 lat więzienia
Next Article 520 dzieci aresztowanych matek dorasta w więzieniu a Turcja świętuje Dzień Dziecka

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *