Postępowanie administracyjne zostało wszczęte wobec nauczyciela języka tureckiego, którego uczennica użyła zwrotu „dialog międzywyznaniowy” podczas swojego wystąpienia w Dniu Dziecka i Święta Niepodległości 23 kwietnia.

Grupa uczniów, w większości szkoły podstawowej, zgromadziła się w niedzielę na symbolicznym spotkaniu w Kancelarii Premiera, aby uczcić Dzień Dziecka.

„Przejrzystość Inicjatywy [AoC – The Alliance of Civilizations, pol. Sojusz Cywilizacji) stale wzrasta I staje się wspaniałym projektem w kontekście dzisiejszego dialogu między kulturami i religiami” – odpowiedziała jedna z uczennic na pytanie mediów.

Inicjatywa ogłoszona w 2005 roku przez ówczesnego premiera Recepa Tayyipa Erdoğana oraz jego hiszpańskiego odpowiednika – José Luisa Rodrígueza Zapatero – zobowiązywała do prowadzenia międzynarodowych działań przeciwko ekstremizmowi poprzez nawiązywanie dialogu i współpracy pomiędzy kulturami i religiami.

Jednakże z uwagi na coraz częstsze przypisywanie terminu „dialogu międzywyznaniowego” obecnie zanikającej działalności kulturowej Ruchu Gülena w Turcji i poza nią, wielu użytkowników prorządowych mediów społecznościowych uznało, że członkowie Ruchu przeniknęli do grupy obchodów 23 kwietnia.

Ruch jest obiektem rządowego „polowania na czarownice” już od 4 lat, wskutek czego wielu ludzi o rzeczywistych bądź rzekomych związkach z Ruchem trafia codziennie do aresztu.

Rząd oskarża też Ruch o zorganizowanie próby puczu 15 lipca ubiegłego roku.

W efekcie burzy wywołanej przez media społecznościowe należące do rządowych kręgów, Ministerstwo Edukacji rozpoczęło postępowanie wobec nauczyciela.

Nauczyciel poinformował, że samo sformułowanie, jak i przemowa uczennicy, zostały zaczerpnięte z oficjalnej strony internetowej Sojuszu Cywilizacji.

Źródło: https://turkeypurge.com/teacher-under-investigation-after-student-mentions-interfaith-dialogue-during-childrens-day-celebrations

Previous Article Członkowie NATO zwalczają – nie kryją - terroryzm
Next Article Sędziowie, którzy próbowali uwolnić dziennikarza stacji Samanyolu skazani na 10 lat więzienia

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *