Administracja Trumpa rozważa ekstradycję Gülena

0

Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego 19 marca przez Chrisa Wallace’a w programie Fox News Sunday z przewodniczącym amerykańskiej Komisji Wywiadu, Devinem Nunes’em, w Turcji pojawiają się głosy, że administracja Donalda Trumpa rozważa ekstradycję Fethullaha Gülena. Mieszkający w Stanach Zjednoczonych muzułmański duchowny jest oskarżany przez tureckie władze o zorganizowanie próby zamachu stanu w lipcu ubiegłego roku. Gülen potępił wówczas próbę puczu oraz stanowczo zaprzeczył, jakoby miał jakikolwiek związek z wydarzeniami. Ankara zażądała od Waszyngtonu ekstradycji tureckiego uczonego jeszcze w okresie sprawowania władzy przez prezydenta Baracka Obamę. Żądania spotkały się z odmową wobec braku jakichkolwiek dowodów na poparcie zarzutów tureckich władz, jednak zmiana prezydenta Stanów Zjednoczonych mogłaby spowodować ponowne rozpatrzenie tej kwestii.

W Turcji mówi się, że administracja Trumpa rozważa ekstradycję Fethullaha Gülena, muzułmańskiego duchownego, który jest oskarżany o przeprowadzenie zamachu stanu w tym kraju i wystąpienie przeciwko prezydentowi Erdoğanowi – powiedział w programie Fox News Sunday redaktor Chris Wallace.

Szef amerykańskiej Komisji Wywiadu wyraził swoje obawy wobec władz w Ankarze oraz wskazał na skomplikowaną sytuację na Bliskim Wschodzie.

-Moim zdaniem trudno w to uwierzyć, ale rząd Erdoğana staję się bardzo autorytarny, a przez długi czas był naszym sojusznikiem. Myślę jednak, że nie ma dotychczas jakichkolwiek dowodów na to, że Gülen był zamieszany w ten atak. Jeśli byłby zamieszany, to oczywiście byłaby inna kwestia. Jednakże nasze relacje są napięte i mogą stać się jeszcze bardziej skomplikowane, tym bardziej biorąc pod uwagę kwestię tzw. Państwa Islamskiego – wyjaśnił Devin Nunes.

Leave A Reply

Your email address will not be published.