„Aresztowanie tureckich intelektualistów przypomina okres Makkartyzmu”

0 0

Pięćdziesięciu czterech wybitnych międzynarodowych pisarzy, pracowników akademickich, dziennikarzy i wydawców podpisało oświadczenie wzywające turecki rząd do zakończenia zemsty wobec największych myślicieli i pisarzy, którzy nie podzielają jego punktu widzenia.

„Nieudana próba zamachu stanu nie powinna być pretekstem do prowadzenia polowania na czarownice w stylu McCarthy’ego, stan wyjątkowy powinien respektować podstawowe prawa człowieka, postępowanie dowodowe a nawet zdrowy rozsądek” – powiedzieli wybitni sygnatariusze, w tym laureaci Nagrody Nobla JM Coetzee oraz Orhan Pamuk, w oświadczeniu wydanym przez międzynarodowe media.

Wybitne osobistości prosiły turecki rząd o zaprzestanie prześladowań wobec sławnych pisarzy oraz o przyspieszenie uwolnienia Ahmeta i Mehmeta Altanów, jak również wielu ich niesłusznie oskarżonych kolegów.

 

Pełne oświadczenie pracowników naukowych i pisarzy brzmi następująco:

„Turcja zatrzymała wybitnego powieściopisarza. Jednoczymy się, aby powiedzieć, że zemsta musi dobiec końca. My, niżej podpisani, wzywamy demokratów na całym świecie, jak również tych, których obchodzi przyszłość Turcji i regionu, w którym odgrywa on główną rolę, aby zaprotestować przeciwko zemście, jaką rząd prowadzi wobec najlepszych myślicieli i pisarzy, którzy mogą nie podzielać jego punktu widzenia.

Tłem niniejszego listu jest próba zamachu stanu z dnia 15 lipca 2016 r., która na szczęście była nieudana i została szybko stłumiona. Jeśli Turcy sami nie oparliby się temu atakowi na instytucje, rezultatem byłyby lata niedoli.

Jest zrozumiałe, że rząd w następstwie puczu wprowadził tymczasowo stan wyjątkowy. Jednak nieudana próba zamachu stanu nie powinna być pretekstem do prowadzenia polowania na czarownice w stylu McCarthy’ego; stan wyjątkowy musi respektować podstawowe prawa człowieka, postępowanie dowodowe a nawet zdrowy rozsądek.

My, jako pisarze, pracownicy naukowi i obrońcy wolności słowa, jesteśmy szczególnie zaniepokojeni, widząc kolegów, których znamy i szanujemy, jak są aresztowani na mocy regulacji stanu wyjątkowego. Dziennikarze tacy jak Şahin Alpay, Nazlı Ilıcak i powieściopisarz Aslı Erdoğan są zadeklarowanymi obrońcami demokracji i przeciwnikami militaryzmu oraz tyranii wszelkiego rodzaju.

W szczególności jesteśmy zaniepokojeni widząc, że wybitnego powieściopisarza Ahmeta Altana i jego brata Mehmeta Altana – pisarza i szanowanego profesora ekonomii – zatrzymano w nalocie przeprowadzonym rano, 10 września 2016 roku. Obaj są oskarżeni o przekazywanie podprogowych wiadomości zwolennikom zamachu stanu w telewizyjnym show wyemitowanym 14 lipca, w noc przed próbą zamachu stanu.

Ahmet Altan to jeden z najważniejszych tureckich pisarzy, którego powieści przetłumaczono i sprzedano w milionach egzemplarzy. Przez pięć lat był również redaktorem naczelnym liberalnej gazety codziennej Taraf. Gazeta opowiadała się za prawem opinii publicznej do informacji. W jego karierze wiele razy prowadzono przeciwko niemu sprawy – w latach 90. XX w. za próbę wywołania wśród tureckich czytelników poczucia empatii wobec Kurdów przebywających w kraju, a niedawno za próbę zmuszenia premiera do przeprosin za masakrę w Roboski, w wyniku której w bombardowaniach zginęło 34 mieszkańców wsi. Ostatnio pojawił się w sądzie drugiego września, z zarzutem naruszenia tajemnic państwowych w oparciu o oskarżenie, które było w znacznym stopniu skopiowane z dwóch całkiem różnych spraw.

Mehmet Altan jest profesorem na uniwersytecie w Stambule, komentatorem, którego liczne książki wspierały odbudowywanie tożsamości Turcji nie na podstawie rasy czy religii, ale szacunku wobec praw człowieka. Podobnie jak w przypadku jego brata i innych osób przebywających teraz w więzieniu, jego przestępstwo nie polega na wspieraniu zamachu stanu, ale na skuteczności krytyki obecnego rządu, którego początkowy postęp w zwiększaniu demokracji zmierza teraz w odwrotnym kierunku.

Wzywamy zatem turecki rząd do zaprzestania prześladowania wybitnych pisarzy oraz do przyspieszenia uwolnienia Ahmeta i Mehmeta Altanów, jak również wielu ich niesłusznie oskarżonych kolegów.

 

Pełna lista sygnatariuszy:
Héctor Abad, Daron Acemoğlu, profesor Rosental Calmon Alves, Chloe Aridjis, Hans Jürgen Balmes, Russell Banks, John Berger, Warren Breckman, Breyten Breytenbach, Daphné Breytenbach, Jamie Byng, Peter Carey, JM Coetzee, Catherine Farin, Rita Felski, Elena Ferrante, Sandro Ferri, Maureen Freely, profesor Anthony T. Grafton, Constanze Güthenke, Chris Hedges, Jim Hicks, Adam Hochschild, Violaine Huisman, Ayesha Jalal, A.L. Kennedy, Laurens van Krevelen, Wolf Lepenies, Mark Lilla, Clementina Liuzzi, Alberto Manguel, Hisham Matar, Tom McCarthy, Claudia Mattalucci, Allan Megill, Laurent Mignon, Rick Moody, Paul W. Morris, Dirk Moses, Glenn W. Most, Enrique Murillo, Françoise Nyssen, Sandra Ozzola, Orhan Pamuk, Tim Parks, Daniel Rondeau, profesor Philippe Sands QC, Roberto Saviano, Anya Schiffrin, Eugene Schoulgin, profesor Salvatore Settis, Dan Simon, Adam Thirlwell oraz Regula Venske

Leave A Reply

Your email address will not be published.