Aresztowany dziennikarz zmuszony do ścięcia włosów w więzieniu Silivri

0

Naczelnicy stambulskiego więzienia Silivri zmusili Cihana Acara – 27-letniego dziennikarza, który przebywa w więzieniu od 29 lipca ubiegłego roku – aby ściął włosy wbrew swojej woli. O sytuacji poinformował we wtorek dziennik Evrensel.

Mustafa Söğütlü, prawnik dziennikarza, w rozmowie dla dziennika Evrensel powiedział, że Acar, który od roku nie golił się w ramach aresztanckiego protestu, został zabrany przez więziennych strażników do fryzjera, gdzie go ogolono. Myśląc, że to będzie symboliczne skrócenie włosów nie protestował, lecz gdy dowiedział się, że jego włosy zostaną całkowicie zgolone, sprzeciwił się, lecz czterech z pięciu strażników zmusiło go do poddania się.

Nazywając sytuację torturowaniem dziennikarza, Söğütlü powiedział, że być może wniesie sprawę do sądu.

21 dziennikarzy, w tym Acar, którzy byli zatrzymani tymczasowo przez okres 8 miesięcy i mieli zostać uwolnieni wskutek procesu 31 marca, zostali ponownie aresztowani 1 kwietnia.

Acar został aresztowany wraz z pięcioma innymi dziennikarzami za rzekomą „próbę zaburzenia ładu konstytucyjnego oraz obalenia rządu”.

Opublikowany ostatnio przez Stowarzyszenie Współczesnych Dziennikarzy (ÇGD) raport kwartalny informuje, że w przeciągu ostatniego roku zatrzymano w Turcji 318 dziennikarzy a 103 z nich trafiło do więzienia.

Oceniając stan wolności mediów w Turcji w raporcie z okazji pierwszej rocznicy nieudanej próby puczu, Reporterzy Bez Granic (RSF) stwierdzili, że tureckie dziennikarstwo umiera, ponieważ rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana posłużył się stanem wyjątkowym dla przeprowadzenia „polowania na czarownice” wśród swoich krytyków.

„Stan wyjątkowy ogłoszony 5 dni po próbie puczu pozwolił rządowi na zamknięcie wielu organów medialnych. Turcja, która jest na 155. miejscu (wśród 180 krajów) w Światowym Rankingu Wolności Prasy, jest największym więzieniem dziennikarzy.” – stwierdził RSF.

Źródło: https://turkeypurge.com/jailed-reporter-given-forced-haircut-in-silivri-prison-report

Leave A Reply

Your email address will not be published.