Bank zamraża konto siostry aresztowanych braci Altanów

0 0

Konto bankowe należące do siostry dwóch aresztowanych tureckich intelektualistów – Mehmeta i Ahmeta Altanów, zostało zamrożone, jak podaje tweet dziennikarza Alego Abadaya.

„Konto siostry Ahmeta i Mehmeta Altanów @HSBC zostało zamknięte bez jakiegokolwiek ostrzeżenia i bank odmówił oddania jej pieniędzy…” – zatweetował Abaday 17 stycznia.

Po spędzeniu wielu dni w areszcie, felietonista i wykładowca Mehmet Altan oraz jego brat, znany dziennikarz i pisarz – Ahmet Altan – zostali aresztowani przez sąd w Stambule we wrześniu 2016 roku.

W innym poście Abaday poinformował: „@HSBC zamknął konto jednego ze swoich klientów bez jakiegokolwiek ostrzeżenia i odmówił oddania pieniędzy. #TurkeyPurge”.

Bracia Altan otrzymali kilka zarzutów, w tym „próby obalenia rządu Republiki Turcji i zaburzenia jego funkcjonowania” oraz „członkostwa w organizacji terrorystycznej”.

Są również oskarżani o wysyłanie „podświadomych” informacji odnoszących się do nieudanej próby zamachu stanu 15 lipca 2016 roku podczas programu telewizyjnego na dzień przed puczem.

Turcja doświadczyła próby przewrotu wojskowego 15 lipca, która pochłonęła życie 240 osób oraz w wyniku której rany odniosło ponad 1000 innych.

Bracia Altan są znanymi dziennikarzami, którzy byli jednoznacznie krytyczni wobec reżimu prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana.

Ahmet Altan jest pisarzem oraz byłym redaktorem naczelnym zamkniętej gazety Taraf. Dziennik opublikował nagłówki, które doprowadziły do afery Ergenekonu oraz śledztwa w sprawie afery Bayloz, które pomogły Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zmniejszyć rolę armii w polityce tureckiej. Po zamknięciu gazety Taraf, Altan opublikował radykalnie krytyczne wobec wzrastającego autorytaryzmu rządu AKP i Erdoğana artykuły.

Mehmet Altan, profesor ekonomii na Uniwersytecie Stambulskim, również jest felietonistą znanym ze swych liberalnych poglądów i krytycyzmu wobec rządu, w kwestii wzrastającej i bezprecedensowej presji wywieranej na media i dysydentów. Ostatnimi czasy został obrany za cel przez pro-erdoğanowskiego felietonistę, Hilala Kaplana, za to, że nie został zwolniony ze swojej pozycji na uniwersytecie w czasie, gdy tysiące wykładowców oraz nauczycieli usunięto w ramach śledztwa w sprawie nieudanej próby zamachu stanu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.