Biurokrata zostaje aresztowany pod zarzutem zamachu stanu, żona wskazuje na prorządowy projekt budowlany

0 0

Zastępca gubernatora Bülent Güven przetrzymywany przez ponad miesiąc za rzekome powiązania z nieudaną próbą zamachu stanu, stał się według jego żony celem nagonki z powodu swego sprzeciwu wobec projektu budowlanego zainicjowanego przez prorządowego biznesmena Nihata Özdemira.

W otwartym liście do felietonistki T24 Oyi Baydar żona biurokraty, Kübra Güven, wezwała wszystkich do rozpowszechniania informacji o bezprawnym aresztowaniu męża.

Odrzucając zarzuty, że jej mąż był związany z Ruchem Gulena, oskarżanym przez rząd o przeprowadzenie puczu z 15 lipca, powiedziała, że prawdziwym powodem jego aresztowania jest to, że dbał o prawa mieszkańców, którzy zostali wysiedleni po budowie elektrowni wodnej przez Limak Holding w dzielnicy Tunceli Nazımiye.

List jest kolejną formą krytyki partii AKP za wykorzystanie próby zamachu stanu w celu pozbycia się każdego głosu sprzeciwu w instytucjach państwowych. Jeszcze przed odparciem zamachu stanu, prezydent Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że próba była darem od Boga w celu oczyszczenia państwa z członków ruchu.

Ruch wielokrotnie zaprzeczył jakiemukolwiek powiązaniu z zamachem.

Niedawne rozporządzenie, w wyniku którego zwolniono 51 tysięcy urzędników państwowych, pozbawiło pracy ateistycznego członka wydziału oraz dziesiątki naukowców, którzy podpisali pro-pokojową deklarację w reakcji na walki tureckiego wojska z PKK.

Ostro krytykując rzekome szkody wyrządzone społeczeństwu przez ruch, Güven powiedziała, że jej rodzina stała się także jego ofiarą. Güven zaznaczyła, że ona jak i jej mąż ukończyli studia na wiodącym tureckim Uniwersytecie Boğaziçi.

Niedopuszczalne jest, że Bülent Güven, który spędził całe swoje życie pomagając w rozwiązywaniu sporów i chroniąc praw obywateli, został aresztowany tylko dlatego, że jako zastępca gubernatora sprzeciwił się żądaniu Özdemira o wysłanie kolejnych funkcjonariuszy bezpieczeństwa w miejsce planowanej elektrowni wodnej w razie protestu mieszkańców, dodała Güven.

Özdemir zagroził memu mężowi, że poinformuje Erdoğana o jego oporze, powiedziała Güven dodając, że nawet w danych wywiadowczych widnieją dowody tego, że bojownicy PKK w walce ze zdelegalizowaną organizacją chcą pozbyć się mego męża ze względu na jego pozycję.

Leave A Reply

Your email address will not be published.