Der Spiegel: przedstawiciele tureckiego konsulatu zamieszani w szpiegostwo nie tylko w Niemczech

0

Pracownicy tureckiego konsulatu szpiegowali krytyków prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana nie tylko w Niemczech, ale również w innych krajach, takich jak: Austria, Szwajcaria, Holandia, czy Belgia – poinformował magazyn informacyjny Der Spiegel.

W sobotnim wydaniu Der Spiegel opublikował artykuł na temat ostatnio wykrytej działalności szpiegowskiej Turcji na terenie Europy.

W artykule czytamy, że „szpiegowscy agenci tureckich władz religijnych wychodzą poza Niemcy (…) nie tylko tam, gdzie są nazwiska wysłanych osób” lecz również raportują Turcji działalność szkół, centrów opieki oraz zgrupowań studenckich i kulturowych pozostających w stowarzyszeniu z ruchem.

Magazyn poinformował, że pracownicy tureckiej ambasady i konsulatów szpiegują zwolenników Ruchu Gülena w wielu europejskich krajach, takich jak: Austria, Szwajcaria, Holandia, czy Belgia.

Rząd turecki obarczył winą za przeprowadzenie próby zamachu stanu 15 lipca 2016 roku Ruch Gülena i zatrzymał ponad 90 000 jego zwolenników, a 45 000 aresztował za powiązania z nim.

Z dokumentu datowanego na 20 września 2016 roku, który ujrzał światło dzienne w wyniku przecieku, wynika, że turecki Wydział ds. Wyznań, znany jako Diyanet, poprosił przedstawicieli religijnych oraz służby Turcji za granicą, by profilowali członków Ruchu Gülena, żyjących poza Turcją.

Peter Pilz – przedstawiciel austriackiej opozycji – stwierdził w zeszłym tygodniu, że Turcja utrzymuje również sieć informacyjną za pośrednictwem swej ambasady w Wiedniu.

W międzyczasie przedstawiciel Unii Handlu i Oświaty (GEW – Gewerkschaft Erziehung Und Wissenschaft) powiedział w zeszłym tygodniu niemieckim mediom, że tureckie konsulaty w Niemczech organizowały spotkania dla tureckich rodziców, na których prosiły o śledzenie krytyki Erdoğana i Turcji w niemieckich szkołach.

Leave A Reply

Your email address will not be published.