Dwóch obywateli Turcji wycofanych z pokładu samolotu w Kazachstanie odesłano do Turcji

0

Enver Kılıç oraz Zabit Kişi – dwaj obywatele Turcji – zostali wycofani z pokładu samolotu w Kazachstanie w połowie września i zmuszono ich do powrotu do Turcji, gdzie wszczęto przeciwko nim postępowanie.
Portal informacyjny Aktif Haber poinformował 9 listopada, że przeciwko obydwu w Turcji toczy się proces.
W materiale wideo nagranym 16 października Birsen Kılıç powiedziała, że jej mąż zaginął podczas lotu z Kazachstanu do Kirgistanu. 3 dni później żona zatrzymanego w kolejnym nagraniu poinformowała, że jej mąż został wycofany z pokładu samolotu przez grupę nieznanych osób w stolicy kraju.
Ludzie, którzy widzieli sytuację, poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych, że dwaj mężczyźni zostali zatrzymani za ich rzekome powiązania z Ruchem Gülena, który jest oskarżany przez rząd turecki o przeprowadzenie próby puczu 15 lipca 2016 roku.
Ruch zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu, jednak prezydent Recep Tayyip Erdoğan wezwał rządy zagranicznych państw do karania zwolenników Gülena, żyjących na ich terytoriach.
Nieduża grupa państw, w tym Arabia Saudyjska, Malezja, Gruzja, Pakistan, Indonezja oraz Mjanma przeprowadziła dotychczas zatrzymania wśród wykładowców, biznesmenów oraz dyrektorów szkół na prośbę tureckiego rządu, mimo że część z nich posiadała status uchodźców w ramach ochrony ONZ.
W ostatnim z takich przypadków antyterrorystyczny wydział pakistańskiej policji przeprowadził brutalne zatrzymanie Mesuta Kacmaza, byłego dyrektora powiązanych z Gülenem szkół PakTurk. Zatrzymana została również jego rodzina, wszystkich odesłano do Turcji.
Źródło: https://turkeypurge.com/two-turkish-nationals-abducted-plane-kazakhstan-returned-turkey-report

Leave A Reply

Your email address will not be published.