Dziennikarka Aysenur Arslan skazana na 12 miesięcy pozbawienia wolności za obrazę Erdoğana

0

Doświadczona dziennikarka Aysenur Arslan została skazana na 11 miesięcy i 20 dni więzienia za obrazę Recepa Tayyipa Erdoğana. Wyrok jest w zawieszeniu.

Sąd w Ankarze uznał w piątek, że Arslan obraziła Erdoğana w 2015 roku krytykując decyzję rządu o zakazaniu dystrybucji niefunkcjonującego obecnie magazynu Nokta.

Magazyn został zamknięty za satyryczną okładkę przedstawiającą Erdoğana robiącego sobie zdjęcie selfie z trumną tureckiego żołnierza, co stanowiło kontrowersyjny komentarz do domniemanego wsparcia rządu Erdoğana dla działalności terrorystycznej.

Sąd w Ankarze wstępnie skazał Arslan na rok i 2 miesiące więzienia, po czym zmniejszył wyrok do 11 miesięcy i 20 dni w zawieszeniu.

Z końcem 2016 roku wobec co najmniej 10 000 osób toczyły się śledztwa w związku z podejrzeniami o szerzenie propagandy terrorystycznej oraz obrazę państwowych oficjeli w mediach społecznościowych.  Jak wynika z danych tureckiego Ministerstwa Sprawiedliwości, łącznie 1 080 osobom udowodniono obrazę Erdoğana w 2016 roku. Dane pokazują również, że w 2016 roku wszczęto  4 936 innych spraw w związku z obrazą prezydenta.

Źródło: https://turkeypurge.com/journalist-aysenur-arslan-gets-12-month-jail-sentence-insulting-erdogan

Leave A Reply

Your email address will not be published.