Dziennikarz Ünal Tanık aresztowany, podczas gdy łączna liczba więzionych dziennikarzy wzrosła do 152

0 0

Ünal Tanık, właściciel i redaktor naczelny portalu informacyjnego Rota Haber, który jest pośród wielu organów medialnych zamkniętych przez turecki rząd w następstwie nieudanej próby puczu 15 lipca 2016 roku – został aresztowany w środę po tym, jak dzień wcześniej zatrzymano go w mieście Yalova.

Sędzia Selami Yılmaz ogłosił wyrok więzienia w XI Sądzie Karnym Pokoju w Stambule w związku z zarzutami o przynależność do Ruchu Gülena.

Turcja doświadczyła próby puczu 15 lipca, która pochłonęła życie 240 osób i w wyniku której rany odniosło ponad 1000 innych osób. Bezpośrednio po zamachu stanu, rząd wraz z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem obarczył winą Ruch Gülena.

Mimo że Gülen oraz Ruch zaprzeczyli oskarżeniom, Erdoğan – nazywając próbę zamachu stanu „darem od Boga” – wraz z rządem rozpoczęli szeroko zakrojone czystki wymierzone w sympatyków Ruchu, celem usunięcia ich z państwowych instytucji, pozbawiając godności znanych osobistości i skazując je na więzienie.

Bezprecedensowe „polowanie na czarownice” w Turcji zaowocowało 41 752 osobami w więzieniu na dzień 30 grudnia, jak wynika z danych turkeypurge.com, podczas gdy 135 356 osób zostało usuniętych ze stanowisk sektora państwowego od czasu 15 lipca.

W międzyczasie, liczba aresztowanych dziennikarzy i zatrudnionych w mediach wzrosła do 152, wliczając w to aresztowanie Tanıka.

Artykuł pierwotnie ukazał się na Turkish Minute, 18 stycznia, https://www.turkishminute.com/2017/01/18/httpwww-turkishminute-com20170118rota-haber-news-portal-editor-chief-detained-yalova/

Leave A Reply

Your email address will not be published.