Dziennikarze agencji informacyjnej DIHA skazani na 45 lat więzienia pod zarzutem szpiegostwa

0

Erdoğan Alayumat oraz Nuri Akman – dziennikarze zamkniętej przez rząd prokurdyjskiej agencji informacyjnej Dicle (DIHA) – zostali skazani na 45 lat pozbawienia wolności pod zarzutem szpiegostwa.

Zatrzymani we wschodniej prowincji Turcji Gaziantep 13 lipca 2017 roku Alayumat i Akman spędzili 13 dni w areszcie zanim zostali postawieni przed sądem. Akman został tymczasowo zwolniony, podczas gdy Alayumat przebywał w tymczasowym areszcie.

Sąd w Hatayu przychylił się ostatnio do aktu oskarżenia przygotowanego przez prokuratora, który żądał wyroku 45 lat pozbawienia wolności dla każdego z dziennikarzy.

Obydwaj są oskarżani o „umożliwianie użycia tajnych dokumentów rządowych dla politycznego i wojskowego szpiegostwa” w związku z ich artykułami, w których przedstawiciele tureckich służb wywiadowczych są pytani o „nielegalne uzbrajanie radykalnych bojówek w Syrii”.

Co najmniej 308 dziennikarzy zostało zatrzymanych i przebywało w tymczasowym areszcie od 15 lipca 2016 roku. Mimo tego, że część z nich została później zwolniona, około 180 wciąż przebywa za kratkami.

Źródło: https://turkeypurge.com/diha-reporters-face-45-years-prison-espionage-charges

Leave A Reply

Your email address will not be published.