Erdoğan zapowiada eksterminację sympatyków Gülena: „Nie damy im prawa do życia!”

0 0

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, który od kilku lat prowadzi w Turcji nieustanną wojnę wobec zwolenników opartego na wierze Ruchu Gülena, powiedział, że sympatycy Ruchu w Turcji nie będą mieć prawa do życia.

Przemawiając na wiecu w prowincji Zonguldak nad Morzem Czarnym we wtorek, Erdoğan powiedział: „Pozbywamy się każdego gülenisty w armii, policji i instytucjach państwowych. Będziemy kontynuować czystki, ponieważ usuwamy tego raka z organów państwa. Nie będą się cieszyli prawem do życia. Podzielili ten naród, tę wspólnotę [muzułmańską]. Nasza walka przeciwko nim będzie trwała do końca. Nie zostawimy ich rannych.”

Turcja doświadczyła próby zamachu stanu 15 lipca ubiegłego roku, w wyniku której śmierć poniosło 240 osób a rannych zostały tysiące innych. Bezpośrednio po puczu, rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wraz z prezydentem Erdoğanem obarczył winą Ruch Gülena mimo braku jakichkolwiek dowodów.

Ruch Gülena zdecydowanie zaprzeczył odgrywaniu jakiejkolwiek roli w puczu.

Prezydent Erdoğan – nazywając próbę puczu „darem od Boga” – wraz z rządem rozpoczął zakrojone na szeroką skalę czystki, mające na celu pozbycie się sympatyków Ruchu z państwowych instytucji, pozbawiając wielu z nich ludzkich praw i wsadzając ich do więzień.

Jak wynika z oświadczenia Ministra Spraw Wewnętrznych, Süleymana Soylu, z 2 kwietnia, łącznie 113 260 osób zostało zatrzymanych w ramach śledztwa wobec Ruchu Gülena od czasu próby puczu 15 lipca, podczas gdy 47 155 zostało tymczasowo aresztowanych.

Rząd partii AKP i Erdoğan rozpoczęli swą wojnę przeciwko Ruchowi Gülena pod koniec 2013 roku w następstwie wybuchu skandalu korupcyjnego, w który zamieszane było bliskie otoczenie Erdoğana.

Erdoğan oskarża Ruch również o zainicjowanie korupcyjnych śledztw, czego celem miało być obalenie jego rządu, podczas gdy Ruch także jednoznacznie zaprzeczył tym zarzutom.

Źródło: http://hizmetnews.com/21917/erdogan-vows-genocide-gulen-sympathizers-will-not-give-right-life/#.WOWyRTxXzYW

Leave A Reply

Your email address will not be published.