Inżynier nuklearny z przeszczepioną nerką aresztowany na podstawie anonimowej skargi

0 0

„Sancak Özdemir jest jednym z niewielu inżynierów nuklearnych ze stopniem doktora wychowanym w Turcji. Gdy był na szczycie swojej kariery jako wiceprzewodniczący Tureckiej Agencji Energii Atomowej (TAEK) został uwięziony na podstawie anonimowych listów.

Özdemir poświęcając swoje życie dla narodu tureckiego i jego przyszłości stracił obie nerki w wyniku swego pracowitego trybu życia wypełnionego napiętym grafikiem i zagranicznymi spotkaniami. Özdemir ledwo powrócił do zdrowia po okresie intensywnego leczenia dzięki swojej żonie, która oddała mężowi jedną ze swoich nerek.

Pacjenci po przeszczepie nerek zapewne wiedzą, że przeszczep to dopiero początek leczenia, które trwa przez resztę życia. Posiłki są ściśle planowane, ilość kalorii dla tych po przeszczepie jest ograniczona, a pory pójścia do łóżka i pobudki są codziennie przestrzegane.  Biorą zwykle 10 różnych leków. Muszą unikać stresu oraz zwracać wielką uwagę na higienę i sterylizację.

Özdemir nadal wykonywał swój zawód oddając się dla instytucji i kraju, mimo że miał prawo przejść na emeryturę po zabiegu przeszczepu. Zostało to przerwane 15 dni temu, kiedy anonimowy donos składający się z co najwyżej trzech do pięciu linii tekstu poinformował władze o jego rzekomej przynależności do Ruchu Gulena. Policja wtargnęła do jego domu o 3 rano nie pozwalając mu zabrać se sobą swoich leków i raportów medycznych. Został zabrany w nieznane. Był bez powodu prześladowany przez 15 dni, nie mogąc zażywać swoich leków i można powiedzieć, że został pozostawiony na pewną śmierć w straszliwej sytuacji.

Nawet prokurator okazał trochę litości stwierdzając, że po danym okresie może on zostać zwolniony warunkowo. Lecz sędzia wojskowy AKP nakazał aresztowanie Özdemira. Za co? Na podstawie jakich dowodów? Odpowiedź brzmi żadnych!

Jaka strata dla Turcji! Nie ma już naszego kraju i przyszłości…”

 

*Turkey Purge przetłumaczyło i opublikowało ten list na żądanie zachowując anonimowość autora.

Leave A Reply

Your email address will not be published.