Komitet Helsiński naciska na Erdoğana, by zakończył ogłoszony w wyniku puczu stan wyjątkowy

0

Czterech członków amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (CSCE), która jest znana również jako Komitet Helsiński, wezwało prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana do zakończenia ogłoszonego po zeszłorocznym puczu stanu wyjątkowego w ciągu roku.
Roger Wicker, Chris Smith, Ben Cardin oraz Alcee Hashtings stwierdzili w liście do Erdoğana z 17 października, że przedłużony stan wyjątkowy osłabia działalność instytucji demokratycznych w Turcji.
„W ubiegłym roku tureckie społeczeństwo odparło nielegalny i gwałtowny atak na demokratyczne instytucje; dziś trwający od 15 miesięcy stan wyjątkowy stanowi kolejne zagrożenie dla tych samych instytucji, w szczególności dla sądownictwa. Poprzez umożliwienie daleko idących czystek bez żadnych ewidentnych dowodów, stan wyjątkowy niszczy życie niewinnych osób oraz burzy wiarę w obowiązywanie w Turcji zasady prawa wewnętrznego oraz międzynarodowego.”
W liście stwierdzono również, że „widoczne jest manipulowanie stanem wyjątkowym w ramach zarzutów o działalność terrorystyczną, aby stłumić aktywizm grupy obrońców praw człowieka, aresztowanych na początku lipca”.
List został podpisany również przez helsińskich komisarzy Marco Rubio, Thomasa Tillisa, Rogera Aderholta, Randy’ego Hultgrena, Gwena Moore’a oraz Sheilę Jackson Lee.
Źródło: https://turkeypurge.com/helsinki-commission-urges-erdogan-to-end-post-coup-emergency-rule

Leave A Reply

Your email address will not be published.