Materiał wideo pokazuje zatrzymanie tureckiego uchodźcy w Malezji na wniosek Turcji

0 0

Nadesłane ostatnio portalowi Turkey Purge nagranie wideo pokazuje, jak w Malezji zatrzymuje się Turków na wniosek rządu w Ankarze.

Malezysjki policjant zatrzymał trzech obywateli Turcji za ich domniemane powiązania z tzw. Państwem Islamskim (ISIS) w ubiegłym tygodniu. Wśród zatrzymanych jest turecki wykładowca İsmet Özçelik, który był już tymczasowo zatrzymany w połowie grudnia ubiegłego roku i zwolniony w styczniu.

Szef malezyjskiej policji, Khalid Abu Bakr, powiedział dziennikarzom, że Turcy są aresztowani bez żadnych wniosków ze strony tureckiego rządu.

Jednakże nadesłane ostatnio nagranie wideo pokazuje, że 13 grudnia ubiegłego roku służby migracyjne Malezji po cywilnemu weszły do domu wykładowcy İsmeta Özçelika, aby zabrać go na przesłuchanie a wszystko odbyło się na wniosek tureckich władz.

„[Turecka] Ambasada uprzejmie informuje, że turecki paszport pana Özçelika, który jest członkiem organizacji terrorystycznej FETÖ, stracił ważność 22 sierpnia 2016 roku i nie jest już aktualny. Szczegółowe dane dotyczące paszportu zawarte są poniżej (…)” – czyta jeden z przyjaciół Özçelika w dokumentach podczas aresztu. Turkey Purge rozmazało obraz nagrania wideo, aby chronić bezpieczeństwo przyjaciół aresztowanego. Turecki rząd uważa ruch za organizację terrorystyczną i określa ją terminem FETÖ, który jest skrótem od Organizacji Terrorystycznej Fethullahowców.

Nawet mimo braku nakazu aresztowania, Özçelik został zatrzymany wyłącznie na podstawie prośby tureckiej ambasady w Malezji – podkreśla jego przyjaciel na nagraniu.

Amnesty International, Human Rigths Watch oraz Biuro Praw Człowieka ONZ dla Azji Południowowschodniej wezwały malezyjskie władze do wstrzymania się z ekstradycją, ponieważ zatrzymani są powiązani z Ruchem Gülena, przeciwko któremu rząd prowadzi daleko idące „polowanie na czarownice”, oskarżając ruch o zorganizowanie próby puczu 15 lipca 2016 roku.

Turecki rząd, który dotychczas zatrzymał ponad 120 000 osób o rzeczywistych bądź rzekomych związkach z Ruchem, już wcześniej prosił zagraniczne rządy, aby przyjrzały się działalności zwolenników Gülena na terytoriach swoich państw.

W październiku 2016 roku zatrzymano w Malezji dwóch obywateli Turcji i deportowano ich do kraju następnego dnia.

Źródło: https://turkeypurge.com/exclusive-video-shows-malaysia-detained-turkish-expats-at-turkeys-request

Leave A Reply

Your email address will not be published.