Matka bliźniąt, przebywających na oddziale intensywnej terapii, aresztowana

0 0

Dzień po tym, jak była nauczycielka o inicjałach Ş. A., matka tygodniowego wcześniaka, została zatrzymana przez policję w związku z jej powiązaniami z Ruchem Gülena, podczas gdy była w drodze do szpitala, celem nakarmienia dziecka – inna matka została zatrzymana w ramach tego samego śledztwa, gdy urodzone przez nią bliźniaki zostały na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Meryem, której nazwiska nie podają tureckie media, urodziła bliźniaki w szpitalu w Konyi przy pomocy cesarskiego cięcia a dwa dni później została zatrzymana przez policję, mimo że szpital informował, że nie powinna podróżować i przewieziono ją do Aksaray policyjnym radiowozem.

Jak donoszą tureckie media, bracia Meryem, jej ojciec oraz mężowie jej sióstr zostali również aresztowani za powiązania z Ruchem Gülena. Inni członkowie rodziny Meryem odbierają teraz od niej pokarm i dostarczają do szpitala w Konyi, by nakarmić bliźniaki przebywające na oddziale intensywnej opieki medycznej.

W środę 4 stycznia, w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuratora Publicznego w Aksaray, Ayhana Demira, kobieta o inicjałach Ş. A. została zatrzymana przez policję i zabrana do Aksaray z prowincji Şanlıurfa, mimo że szpital zalecał, aby nie podróżowała, bo urodziła tydzień wcześniej przy pomocy cesarskiego cięcia. Powiedziała również oficerom policyjnym, że jej dziecko jest wcześniakiem i potrzebuje karmienia piersią oraz wymaga specjalnej opieki na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Kiedy policjanci skontaktowali się z Demirem telefonicznie, informując, że szpital nie pozwala kobiecie na podróżowanie, prokurator rozkazał im przywiezienie jej do Aksaray i przetrzymywał ją w areszcie przez 10 godzin.

Przemawiający w parlamencie należący do głównej partii opozycyjnej CHP (Republikańska Partia Ludowa) deputowany ze Stambułu – Mahmut Tanal – powiedział, że taki rodzaj traktowania matki, której dziecko przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej i wymaga obecności matki, jest nie do zaakceptowania.

Zwracając się do kobiet wśród parlamentarzystek w części swego przemówienia, Tanal powiedział:

– Są pośród nas matki. Czy dziecko przebywające na oddziale intensywnej opieki medycznej może być rozdzielone ze swoją matką? Co to za rodzaj mentalności? Który wymiar sprawiedliwości to akceptuje? Która ideologia to obejmuje?

Mimo że turecki uczony, Fethullah Gülen, zaprzeczył oskarżeniom tureckiego rządu i prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana o zorganizowanie próby przewrotu wojskowego 15 lipca 2016 roku, która pochłonęła życie 240 osób i w wyniku której ponad tysiąc innych zostało rannych – Erdoğan, nazywając próbę zamachu stanu „darem od Boga”, wraz z rządem rozpoczął szeroko zakrojone czystki mające na celu pozbycie się sympatyków Ruchu z państwowych instytucji, pozbawiając godności znane postaci i wtrącając je do więzienia.

Przeszło 115 000 ludzi zostało usuniętych z państwowych organów, dodatkowo 82 000 zatrzymano a 41 000 trafiło do aresztu od czasu próby puczu. Pośród aresztowanych są nauczyciele, dziennikarze, sędziowie, prokuratorzy, oficerowie policyjni i wojskowi, wykładowcy, gubernatorzy a nawet komik. Krytycy twierdzą, że listy sympatyków Gülena zostały przygotowane jeszcze przed próbą zamachu stanu.

Artykuł pierwotnie ukazał się na Turkish Minute, 5 stycznia, https://www.turkishminute.com/2017/01/06/another-mother-detained-gulen-links-twins-left-intensive-care/

Leave A Reply

Your email address will not be published.