„Mój pięciomiesięczny syn powoli ślepnie w więzieniu” – twierdzi aresztowana matka

0 0

Betül Selçuk, nauczycielka fizyki, która była tymczasowo zatrzymana przez prawie 11 miesięcy za rzekome powiązania z Ruchem Gülena, poinformowała swojego prawnika, że jej 5-miesięczny syn, Mehmet Selim, powoli traci wzrok w więzieniu z powodu przegrzania i niehigienicznych warunków – donosi portal informacyjny Haberdar.

„Ekstremalnie wysokie temperatury oraz niehigieniczne warunki panujące w więzieniu spowodowały infekcję. Ciągle płacze, a to jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Został zabrany do okulisty w państwowym szpitalu w Tarsus i lekarz powiedział, że mój syn traci wzrok. Potrzebuje natychmiastowego leczenia” – powiedziała matka.

Turcja doświadczyła próby puczu wojskowego 15 lipca ubiegłego roku, w wyniku której śmierć poniosło 249 osób a ponad tysiąc innych zostało rannych. Bezpośrednio po puczu rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wraz z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem obarczył winą Ruch Gülena i rozpoczął zakrojone na szeroką skalę czystki mające na celu pozbycie się sympatyków Ruchu z państwowych instytucji, pozbawiając jego znanych postaci ludzkich praw oraz wszczynając wobec nich śledztwo.

Betül Selçuk oraz jej mąż Abdurrahman Selçuk zostali aresztowani za domniemane związki z Ruchem Gülena w Turcji. W efekcie ich syn, Mehmet Selim, pozostał z matką w więzieniu w Tarsus.

Tysiące ludzkich tragedii rozgrywają się obecnie w Turcji. Jak wynika z ostatnich danych ogłoszonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ponad 6 000 kobiet przebywa w placówkach więziennych, co stanowi około 9% wszystkich więźniów w kraju.

Łącznie 2 258 z nich to matki, z których 520 jest zmuszonych do wychowywania dzieci w wieku do 6 lat w więzieniu.

„Polowanie na czarownice” prowadzone przez turecki rząd w następstwie próby puczu 15 lipca 2016 roku, przeciwko ludziom związanym z Ruchem Gülena nic nie dało, a stało się tylko przyczyną wielu tragedii matek z dziećmi.

Źródło: https://turkeypurge.com/my-5-month-old-son-is-slowly-going-blind-in-prison-says-jailed-mother

Leave A Reply

Your email address will not be published.