Na mocy rządowych dekretów zwolniono 5 717 wykładowców

0

Od czasu nieudanej próby puczu w lipcu 2016 roku zwolniono 5 717 wykładowców ze 117 różnych uniwersytetów na mocy rządowych dekretów ogłoszonych podczas stanu wyjątkowego – poinformował w środę portal informacyjny Diken.

Jak wynika z doniesień, zaledwie 140 spośród zwolnionych wykładowców przywrócono do pracy za sprawą innego dekretu rządowego.

Turecka Rada Wyższej Edukacji (YÖK) stwierdziła, że to uniwersytety były odpowiedzialne za zwolnienia swoich pracowników.

Łącznie za sprawą 9 dekretów ogłoszonych między wrześniem 2016 a sierpniem 2017 roku zwolniono tysiące wykładowców i zamknięto przeszło 1000 uniwersytetów.

Około 380 wykładowców zostało zwolnionych w wyniku podpisania pokojowej deklaracji oskarżającej turecki rząd o prowadzenie autorytarnych działań w południowowschodnim regionie Turcji, podczas gdy 2 808 pracowników uczelni stowarzyszonych z Ruchem Gülena straciło pracę wraz z zamknięciem uczelni.

Łączna liczba studentów tych uniwersytetów wynosiła 64 533.

Jak wynika z doniesień BBC Turkish z lipca, 23 427 wykładowców zostało dotkniętych stanem wyjątkowym ogłoszonym w następstwie nieudanej próby puczu w lipcu 2016 roku.

Raport mówi o co najmniej 23 427 wykładowcach, którzy stracili pracę wraz z wygaśnięciem ich kontraktów, zostali zwolnieni ze swoich stanowisk lub po prostu ich uniwersytety zostały zamknięte 1 września ubiegłego roku.

Krytycy zauważają, że zbiorowe zwolnienia wykładowców oraz masowe werdykty bez wymienienia jakichkolwiek konkretnych przestępstw naruszają zasadę „indywidualnej odpowiedzialności za przestępstwo oraz kary”.

Stan wyjątkowy wprowadzony na okres 3 miesięcy 21 lipca 2016 roku wszedł w życie na mocy rządowego dekretu ogłoszonego 23 lipca. Wraz z pierwszym dekretem zamknięto 15 uniwersytetów z powodu ich domniemanego powiązania z opartym na wierze Ruchem Gülena, oskarżanym przez turecki rząd o przeprowadzenie nieudanego puczu. Ruch zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu.

Brak informacji na temat liczby członków personelu administracyjnego tych uniwersytetów, niemniej 2 808 wykładowców pozostało bez pracy a 65 000 studentów zostało zmuszonych do znalezienia innych uczelni, jak wynika z informacji udzielonych przez Turecką Radę Wyższej Edukacji.

Inny rządowy dekret ogłoszony we wrześniu został wymierzony w 15 000 badaczy naukowych za ich rzekome związki z Ruchem Gülena.

Źródło: https://turkeypurge.com/government-decrees-dismiss-5717-academics-to-date

Leave A Reply

Your email address will not be published.