Nakazy zatrzymania wystawione dla żon 105 oficerów wojskowych

0 0

Nakazy zatrzymania zostały wystawione dla żon 105 oficerów wojskowych w ramach śledztwa wokół Ruchu Gülena, który rząd oskarża o przeprowadzenie próby puczu 15 lipca.

Policja otrzymała rozkazy przeprowadzenia operacji w 31 różnych prowincjach. Wśród podejrzanych są żony 40 majorów, 54 poruczników, 14 podporuczników oraz 2 pułkowników.

Tureckie media poinformowały, że 105 oficerów wojskowych przebywa już w więzieniu pod zarzutami związku z puczem. 105 kobiet, pośród nich nauczycielki, wykładowczynie, socjolożki i wiele innych pracownic placówek publicznych, jest oskarżanych o oszukiwanie podczas krajowych egzaminów, powszechnie znanych jako KPSS, pozwalających ubiegać się o publiczne stanowiska w 2010 roku.

Turcja doświadczyła próby puczu 15 lipca, w wyniku której śmierć poniosło 240 osób a przeszło 1000 innych zostało rannych. Bezpośrednio po przewrocie rząd wraz z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem winą obarczył Ruch Gülena, inspirowany przez Fethullaha Gülena. Ruch stanowczo zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu w próbę zamachu.

Rząd zatrzymał już 80 000 ludzi i aresztował 40 000 za rzekome bądź rzeczywiste powiązania z Ruchem. W międzyczasie 120 000 osób straciło pracę, w większości przypadków na państwowych stanowiskach.

Leave A Reply

Your email address will not be published.