Nauczycielka i dwoje dzieci nie żyje, 5 osób zaginionych podczas próby ucieczki z Turcji

0

Co najmniej 3 osoby nie żyją a 5 innych uznaje się za zaginione po tym, jak łódź przewożąca 8 osób wywróciła się na rzece Maritsa podczas próby ucieczki przed popuczowymi atakami w Turcji.

Jak wynika z doniesień medialnych, jedną z ofiar jest Ayşe Abdurrezzak – 37-letnia nauczycielka, która wcześniej straciła pracę w wyniku popuczowych ataków, a kolejne dwie to jej dzieci – Abdulkadir Enes Abdurrezzak (11 lat) i Halil Munir Abdurrezzak (3 lata).

Organizacja Klęsk i Stanu Nadzwyczajnego Turcji (AFAD) odnalazła ciała 3 osób, podczas gdy pozostałe 5 osób przebywających na łodzi uznano za zaginione. Grupa uciekała do Grecji, jak informuje AFAD.

Według mediów osoby przebywające w pobliżu rzeki słyszały krzyki i poinformowały o incydencie żandarmerię.

Jeden z mężczyzn przebywających na łodzi – mąż Ayşe – również jest nauczycielem zwolnionym z pracy na mocy dekretów ogłaszanych podczas stanu wyjątkowego.

Tysiące ludzi uciekło z Turcji z powodu zmasowanego „polowania na czarownice”, prowadzonego przez rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wobec sympatyków Ruchu Gülena po nieudanej próbie zamachu stanu. Rząd oskarża Ruch o zorganizowanie puczu, podczas gdy ten zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu.

Około 150 000 osób zatrzymano a blisko 60 000, w tym wykładowcy, sędziowie, lekarze, nauczyciele, prawnicy, studenci oraz policjanci, trafiło do aresztu tymczasowego od czasu poprzedniego lata. W tym samym czasie 150 000 osób straciło pracę wskutek prowadzonych przez rząd czystek w instytucjach państwowych.

Wielu próbowało uciec z Turcji nielegalnymi drogami, bowiem rząd anulował ich paszporty.

W listopadzie 2017 roku Huseyin Maden – 40-letni nauczyciel z Kastamonu, również zwolniony w następstwie próby puczu – utonął wraz ze swoją żoną i trójką dzieci podczas próby ucieczki na jedną z greckich wysp.

Źródło: https://turkeypurge.com/teacher-2-children-dead-while-4-others-missing-after-failed-attempt-to-escape-turkeys-post-coup-crackdown-to-greece

Leave A Reply

Your email address will not be published.