Nauczycielka zatrzymana podczas wizyty u swojego męża w więzieniu

0 0

W czwartek zatrzymano nauczycielkę języka tureckiego, która została bez pracy po tym, jak jej szkołę zamknięto na mocy wprowadzonego po puczu stanu wyjątkowego. Zatrzymania dokonano, gdy kobieta przybyła do więzienia Ereğli w Konyi, by odwiedzić męża.

Według tureckich mediów jej mąż, księgowy pracujący w tej samej szkole, trafił do aresztu tymczasowo.

Wraz z zatrzymaniem kobiety, ich dwójka dzieci – dzięsięcio- i sześcioletnie –zostały bez opieki.

Powszechną praktyką stały się działania tureckiej policji, która łapie podejrzanych, gdy odwiedzają oni swe rodziny w więzieniach. 23 stycznia do więzienia trafiła również Ayfer Yavuz wraz ze swoim czteroipółmiesięcznym dzieckiem, gdy przyjechała do więzienia w Karsie, aby odwiedzić męża. W międzyczasie zatrzymano inną kobietę, która w Walentynki przybyła do więzienia w Trabzonie, aby odwiedzić swojego męża, który trafił tam w ramach rządowego „polowania na czarownice” rozpoczętego w efekcie zeszłorocznej próby puczu.

Turcja doświadczyła próby zamachu stanu 15 lipca 2016 roku, w wyniku której śmierć poniosło 240 osób a ponad 1000 innych zostało rannych. Bezpośrednio po puczu, rząd partii AKP wraz z prezydentem Erdoğanem obarczył winą Ruch Gülena, inspirowany myślą mieszkającego w Stanach Zjednoczonych tureckiego uczonego islamu, Fethullaha Gülena. Ruch zaprzecza oskarżeniom.

Od czasu próby puczu ponad 128 000 osób straciło pracę z powodu ich rzeczywistych bądź domniemanych powiązań z Ruchem Gülena podczas gdy 91 650 zatrzymano a 45 000 aresztowano.

Leave A Reply

Your email address will not be published.