Niezadowolonym z dotychczasowego postępowania Erdoğan mówi, że wykładowcy powinni także zapłacić za swoje czyny

0

Stając w obronie ostatnio prowadzonej czystki wśród nauczycieli akademickich, prezydent Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że wykładowcy również muszą zapłacić cenę za ich błędy, tak jak i inni – donosi dziennik Hürriyet.

Trzystu trzydziestu wykładowców straciło posady na mocy rządowych dekretów ogłoszonych 7 lutego.

„Jeśli politycy, biurokraci oraz technokraci muszą płacić cenę za przestępstwa, które popełnili, to czyż profesorowie i inni wykładowcy nie powinni również płacić? Bez obrazy! Jeśli są częścią starań, by podzielić mój kraj, jeśli są powiązani z FETÖ (obraźliwy termin na określenie Ruchu Gülena) lub z PKK (Partia Pracujących Kurdystanu) to oczywiście powinni zapłacić. W takich przypadkach cokolwiek jest prawnie dopuszczalne, musi być dokonane. Nikt nie powinien się z tego powodu czuć niekomfortowo.” – powiedział prezydent grupie dziennikarzy na konferencji po powrocie z wizyty w państwach Zatoki.

115 z 330 wykładowców, którzy stracili pracę za sprawą rządowych dekretów, było sygnatariuszami deklaracji pokoju krytykującej wprowadzenie godziny policyjnej w zamieszkałych głównie przez ludność kurdyjską południowowschodnich dystryktach Turcji w 2015 roku.

W jednej z wcześniejszych przemów w 2016 roku, Erdoğan oskarżył wykładowców o bycie piątą kolumną obcej siły zdeterminowanej do podważenia narodowego bezpieczeństwa Turcji. Użył również wielu obraźliwych słów na opisanie pracowników uczelni, nazywając ich „niemoralnymi”, „nikczemnymi”, „odrażającymi”, „ignorantami” oraz „zdrajcami”.

Artykuł pierwotnie ukazał się na Turkish Minute, 18 lutego, https://www.turkishminute.com/2017/02/18/erdogan-academic-purge-professors-must-also-pay-price/?utm_content=bufferb779f&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Leave A Reply

Your email address will not be published.