Ofiara popuczowych czystek może już nigdy nie zostać ojcem wskutek więziennych tortur

0 0

Mężczyzna aresztowany za domniemane zamieszanie w nieudany zamach stanu w Turcji w lipcu zeszłego roku powiedział podczas przesłuchania przed sądem w Kırıkkale, że może już nigdy nie zostać ojcem z powodu torturowania w więzieniu.

Jak informuje strona www.trdeiskence.weebly.com (publikująca doniesienia o stosowaniu w Turcji tortur), 48 osób, które zatrzymano w ramach rządowych czystek, stanęło przed sądem po 6 miesiącach.

Mężczyzna, będący jedną z tych 48 ofiar czystek, powiedział, że jego jądra były miażdżone oraz że wkładano mu w odbyt twarde przedmioty.

„Trzymano mnie gołego na zimnie. Byłem bity. Ściskano moje genitalia. Ból nie mijał miesiącami. Jestem kawalerem i mogę już nigdy nie zostać ojcem.” – powiedział przed sądem i poprosił o uwolnienie jego uwięzionej matki.

Historia ta nakłoniła inne ofiary do ujawnienia przed sądem stosowania tortur w więzieniu – jedna osoba poinformowała, że jej oprawca siedzi na sali sądowej, by wywierać presję.

Policjant po cywilnemu opuścił salę sądową zaraz po tym, jak ofiara wskazała na niego, lecz zapomniał zabrać swoją torbę. Sędzia sprawdził zawartość torby policjanta i zanotował jego nazwisko wraz z danymi innych nieumundurowanych policjantów na sali sądowej.

Sąd po przesłuchaniu uwolnił 18 z 43 osób.

W grudniu ubiegłego roku Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Tortur, Nils Melzer, stwierdził podczas konferencji prasowej w Ankarze, że atmosfera po próbie zamachu stanu w Turcji sprzyja stosowaniu tortur.

„Niektóre ostatnio wprowadzone regulacje prawne oraz dekrety wykreowały atmosferę sprzyjającą stosowaniu tortur.” – powiedział Melzer reporterom w związku ze wzrastającą ilością skarg i doniesień na temat systematycznego stosowania tortur w tureckich więzieniach. W kraju obowiązuje stan wyjątkowy po nieudanej próbie puczu 15 lipca 2016 roku, przedłużony w październiku o kolejne 3 miesiące.

27 października ubiegłego roku, organizacja Human Rights Watch opublikowała 43-stronicowy raport zatytułowany „A Blank Check: Turkey’s Post-Coup Suspension of Safeguards Against Torture”, w którym udokumentowano 13 różnych przypadków nadużyć wobec zatrzymanych po próbie puczu w Turcji. Przypadki domniemanych nadużyć objawiają się od wywierania presji, przez utrudnianie snu po poważne bicie, przemoc seksualną i groźby gwałtu.

Human Rigths Watch poinformowała, że przed przygotowaniem raportu rozmawiała z 40 prawnikami, działaczami na rzecz praw człowieka, byłymi zatrzymanymi, członkami personelu medycznego oraz ekspertami kryminalistycznymi. Organizacja stwierdziła, że dekrety o stanie wyjątkowym w Turcji umożliwiły pośrednio stosowanie tortur.

Grupa zajmująca się przestrzeganiem praw człowieka, podległa Amnesty International, poinformowała 24 lipca, że otrzymała wiarygodne dowody świadczące, że zatrzymani po próbie puczu w Turcji są przedmiotem tortur, w tym bicia i gwałtów.

We wrześniu turecki rząd przesunął w czasie planowaną wizytę w kraju Juana E. Mendeza – specjalnego sprawozdawcy ds. stosowania tortur. Zakładana wizyta była motywowana doniesieniami o podejrzeniu stosowania tortur, maltretowania i gwałtów na zatrzymanych w następstwie nieudanej próby zamachu stanu.

Wizyta została przełożona wkrótce po tym, jak Departament Policji Narodowej Turcji został oskarżony o usuwanie dowodów stosowania tortur i złego traktowania wobec zatrzymanych po puczu. Działania te miały mieć miejsce przed oficjalną wizytą delegacji Komitetu Zapobiegania Torturom (CPT).

W poufnym liście, który szeroko obiegł media, jeden z przedstawicieli wydziału policji ostrzegał wszystkich funkcjonariuszy o wizycie i rozkazał, by unikali używania obiektów sportowych jako centrów zatrzymań podczas pobytu delegacji w kraju.

Turcja doświadczyła próby zamachu stanu 15 lipca 2016 roku, w wyniku której zginęło 240 osób, a ponad tysiąc innych zostało rannych. Bezpośrednio po puczu rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wraz z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem obarczył winą Ruch Gülena, inspirowany myślą mieszkającego w Stanach Zjednoczonych tureckiego uczonego islamu, Fethullaha Gülena.

Ruch zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu.

Jak informuje oświadczenie Ministerstwa Pracy z 10 stycznia, od czasu próby puczu przeszło 135 000 osób, w tym tysiące wojskowych, zostało poddanych czystkom z powodu rzeczywistych, bądź domniemanych powiązań z Ruchem Gülena. 89 775 osób jest przetrzymywanych bez postawienia zarzutów a dodatkowo 43 885 jest zatrzymanych tymczasowo.

Leave A Reply

Your email address will not be published.