ONZ ostrzega Mjanmę (Birmę) i Tajlandię w związku z ostatnią deportacją obywatela Turcji

0 0

Narody Zjednoczone wyraziły w sobotę głęboką obawę w związku z przeprowadzoną przez służby Mjanmy oraz Tajlandii deportacją Muhammeta Furkana Sökmena, tureckiego nauczyciela pracującego w dwóch szkołach założonych przez zwolenników Ruchu Gülena w Mjanmie.

W oświadczeniu opublikowanym w sobotę, Rada Praw Człowieka ONZ dla Azji Południowowschodniej zdecydowanie ostrzegała władze przed deportacją w związku z wysokim zagrożeniem po powrocie obywatela do Turcji.

Przypominając, że Sökmen jest jedną z co najmniej 6 osób, które deportowano z Azji Południowowschodniej za rzekome powiązania z Ruchem Gülena, ONZ stwierdziło: „Pięciu tureckich obywateli zostało zmuszonych do powrotu z Malezji od października. Uważa się, że 5 z nich jest zatrzymanych bez przeprowadzenia procesu. Rada Praw Człowiek ONZ wyraża poważne obawy wobec ich bezpieczeństwa w Turcji, gdzie zachodzą podstawy do uznania, że stawiają czoła ryzyku naruszenia podstawowych praw człowieka, wliczając stosowanie tortur.”

Sökmen został aresztowany na międzynarodowym lotnisku w Rangunie 24 maja na wniosek tureckich władz, a następnie miał zostać deportowany do Turcji przez Tajlandię. W Tajlandii był przetrzymywany w ośrodku dla imigrantów przez 24 godziny zanim deportowano go do Turcji 26 maja.

Przedstawiciele ONZ są w regularnym kontakcie z tajskimi władzami w sprawie ewentualnej deportacji i ostrzegli je przed ryzykiem zagrożenia jego podstawowych praw człowieka, jeśli zostanie odesłany do Turcji.

„Zdecydowanie zwracamy się do państw z prośbą o wstrzymanie deportacji osób do krajów, gdzie zachodzą poważne obawy w związku z ich bezpieczeństwem” – powiedział Laurent Mellan, regionalny przewodniczący Rady Praw Człowieka ONZ dla Azji Południowowschodniej.

„Ponawiamy nasze wezwanie do wszystkich rządów, włącznie z ostatnimi przypadkami rządów Mjanmy i Tajlandii, aby wprowadziły efektywny system kontroli przed deportacją, aby upewnić się, że zdrowie i podstawowe prawa wszystkich osób są respektowane przez cały czas i w zgodzie z międzynarodowymi standardami i normami.”

Źródło: https://turkeypurge.com/un-warns-myanmar-thailand-for-recent-deportation-of-turkish-national

Leave A Reply

Your email address will not be published.