ONZ wzywa Malezję do przeprowadzenia śledztwa

0

ONZ prosi o nieodsyłanie do Turcji 3 aresztowanych osób.

Podległe ONZ biuro Centrum Praw Człowieka Azji Południowowschodniej opublikowało za pośrednictwem portali społecznościowych Facebook i Twitter tekst, w którym wyraża „poważne obawy” wobec bezprawnego aresztowania trzech obywateli Turcji w Malezji.

Laurent Meillan – dyrektor znajdującego się w Bangkoku biura Centrum – powiedział: „Wyrażamy niepokój z powodu obrania za cel tych osób rzekomo posiadających powiązania z Ruchem Gülena, obwinianym o zamach stanu z lipca 2016 roku.”

W tekście poświęcono uwagę zatrzymaniu 2 maja 2017 roku przez „osoby o nieznanej tożsamości” Turgaya Karamana – dyrektora znajdującej się w Ipoh szkoły międzynarodowej – oraz biznesmena, İhsana Aslana. Władze Malezji poinformowały, że pracują nad wyjaśnieniem tych zatrzymań w kwestii „bezpieczeństwem Malezji” oraz „aktywności ISIS”.

4 maja 2017 roku w związku z podobnymi zarzutami zatrzymany został İsmet Özçelik, rektor jednego ze znajdujących się w Malezji uniwersytetów. Özçelik już wcześniej był zatrzymany wraz ze swoim synem, lecz został uwolniony przez władze Malezji.

Również w październiku 2016 roku zatrzymano dwóch obywateli Turcji w drodze z Malezji do ojczyzny i odesłano ich do placówek aresztu w Turcji. Przedstawiciel ONZ, Laurent Meillan, dodał: „Staramy się nie dopuścić, aby te trzy osoby podzieliły ich los”.

Ponadto Meillan wezwał rząd Malezji, aby przebywające w areszcie „trzy osoby zostały przesłuchane w sprawiedliwy sposób” oraz powiedział, że „w przypadku ekstradycji do Turcji mogą powstać obawy związane z ich bezpieczeństwem”.

Źródło: http://aktifhaber.com/m/gundem/bmden-malezyaya-gozalti-cagrisi-h96403.html

Leave A Reply

Your email address will not be published.