Parada równości w Stambule: co najmniej 35 aktywistów LGBT zatrzymano w niedzielę

0 0

Co najmniej 35 aktywistów LGBT zatrzymano w niedzielę za próbę przeprowadzania parady równości na słynnym stambulskim placu Taksim.

Tureckie media i kilka popierających środowiska LGBT kont na Twitterze poinformowały, że policja użyła plastikowej amunicji przeciwko grupie około 40 aktywistów oraz powstrzymała ludzi przed wejściem na ulicę Istiklal, gdzie miała się rozpocząć parada.

Jak informuje dziennik Hürriyet, co najmniej 35 osób zatrzymano a wśród nich znalazł się Bram Janssen – dziennikarz relacjonujący próbę parady. Według dziennika Sözcü liczba tych osób wynosi 44.

– Kilka osób zatrzymanych w Cihangir. Szaleństwo. Policja wkracza ponownie. #cbc #lgbti #lgbt #Istnabul #Turcja #Pride2017  – pic.twitter.com/uIT9cFWzIz

W sobotę stambulska prokuratura zakazała przeprowadzenia parady LGBT, która miała mieć miejsce 25 czerwca na placu Taksim.

„Wniosek o zorganizowanie parady nie został odpowiednio złożony w naszym biurze na podstawie artykułu 2911. Mamy również do czynienia z poważną krytyką parady, pochodzącą z różnych warstw społecznych w mediach społecznościowych” – czytamy w oświadczeniu prokuratury.

– Policja zatrzymała ludzi na Cihangir. #OnurYürüyüşü – pic.twitter.com/6NucLRgaTX

„W związku z naszą decyzją oraz biorąc pod uwagę porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców, jak i turystów, przebywających w okolicy, nie będzie można zorganizować parady, zgromadzenia czy protestu w danym dniu, dzień wcześniej oraz dzień później.”

Komitet organizacyjny parady LGBTI odniósł się do decyzji stambulskiej prokuratury, stwierdzając, że zakazanie marszu narusza międzynarodowe konwencje, tureckie prawo oraz konstytucję.

– #Pride2017 Policyjna interwencja przeciwko jednoosobowemu protestowi oraz aktywistom #LGBTI wykrzykującym hasła. #dokuz8 – pic.twitter.com/MaisuxV1z6

– Kolejny policyjny atak w Cihangir. #OnurYürüyüşü – pic.twitter.com/KU0eJhg6mN

– Atak policyjny w Cihangir. #OnurYürüyüşü

Źródło: https://turkeypurge.com/turkey-pride-at-least-35-lgbt-activists-detained-throughout-sunday

Leave A Reply

Your email address will not be published.