Pięcioro dzieci pozostawionych przed więzieniem po zatrzymaniu ich matki

0 0

Udostępnione na portalach społecznościowych w poniedziałek nagranie pokazuje pięcioro dzieci pozostawionych ze łzami w oczach przed więzieniem Sincan w Ankarze po tym, jak zatrzymano ich matkę, gdy razem mieli odwiedzić aresztowanego ojca i męża.

„Zostawienie dzieci samych w takiej sytuacji jest wbrew Konwencji Praw Dziecka i innym powiązanym regulacjom prawnym. Będziemy śledzić tę sprawę.” – powiedział w poniedziałek Mahmut Tanal – deputowany z ramienia Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) oraz członek Komisji Praw Człowieka w tureckim parlamencie.

„Jeśli ktokolwiek jest winny, oczywiście powinien zostać ukarany. Niemniej zatrzymanie żony podczas odwiedzin męża przebywającego w więzieniu oraz wskutek tego pozostawienie dzieci, w tym jednego niepełnosprawnego, bez opieki – nie pozostaje w zgodzie z sumieniem i prawem oraz moralnością. To, co pokazuje nagranie, to tragedia dla humanitaryzmu.”

Na nagraniu dziecko otwiera drzwi samochodu na więziennym parkingu, pokazując swoich płaczących braci i mówiąc przez łzy: „Jesteśmy pięcioma braćmi, zostaliśmy sami. Mamy niepełnosprawnego brata. Niech Bóg ukarze tych ludzi!”

Reakcja pojawiła się po udostępnieniu nagrania przez Tanala na portalu społecznościowym. Ludzie mówią, że podobne przypadki miały już miejsce, odkąd prezydent Recep Tayyip Erdoğan i rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju prowadzą „polowanie na czarownice” wskutek nieudanej próby zamachu stanu 15 lipca.

Tanal nagłośnił podobną sprawę w parlamencie 4 stycznia, kiedy matka została zatrzymana w ramach śledztwa wobec opartego na wierze Ruchu Gülena, podczas gdy urodzone przez nią bliźniaki zostały na oddziale intensywnej opieki medycznej. Podczas swego wystąpienia w parlamencie mówił:

„Są pośród nas matki. Czy dziecko pozostające na oddziale intensywnej opieki medycznej może być rozdzielone ze swoją matką? Jaki to rodzaj mentalności? Który system prawny to akceptuje? Jaka ideologia to obejmuje?”

Meryem, której nazwiska nie podają tureckie media, urodziła bliźniaki w szpitalu w Konyi przy pomocy cesarskiego cięcia a dwa dni później została zatrzymana przez policję, mimo że szpital informował, że nie powinna podróżować i przewieziono ją do Aksaray policyjnym radiowozem.

Jak donoszą tureckie media, bracia Meryem, jej ojciec oraz mężowie jej sióstr zostali również aresztowani za powiązania z Ruchem Gülena. Inni członkowie rodziny Meryem odbierają teraz od niej pokarm i dostarczają do szpitala w Konyi, by nakarmić bliźniaki przebywające na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Jak informuje poniedziałkowe oświadczenie tureckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, łącznie 1 218 osób zatrzymano, z czego 572 aresztowano – tylko podczas operacji wymierzonych w Ruch Gülena w przeciągu ostatniego tygodnia.

Turcja doświadczyła próby przewrotu wojskowego 15 lipca 2016 roku, która kosztowała życie 240 osób i w wyniku której rannych zostało ponad tysiąc innych.

Stanowczo zaprzeczając jakiejkolwiek roli w puczu, Fethullah Gülen wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie próby zamachu stanu, lecz prezydent Erdoğan – nazywając próbę przewrotu „darem od Boga” – wraz z rządem rozpoczął szeroko zakrojone czystki mające na celu pozbycie się sympatyków Ruchu z państwowych instytucji, pozbawiając znane osoby godności i zamykając je w więzieniach.

Ponad 135 000 osób zostało zwolnionych z organów państwowych, dodatkowo 90 000 zatrzymano a 43 000 aresztowano od czasu próby przewrotu. Wśród aresztowanych są dziennikarze, sędziowie, prokuratorzy, policjanci, żołnierze, wykładowcy, gubernatorzy a nawet komik. Krytycy twierdzą, że listy sympatyków Gülena były przygotowane jeszcze przed próbą puczu.

Jak poinformował w zeszłym tygodniu The Times, raport przygotowany przez Centrum Sytuacyjne Unii Europejskiej stwierdza, że mimo bezpośredniego po puczu obarczenia winą inspirowanego wiarą Ruchu przed Erdoğana oraz turecki rząd – próba przewrotu była dziełem wielu oponentów Erdoğana, obawiających się nieuchronnych czystek.

Europejskie instytucje nie uznają stanowiska tureckiego rządu, jakoby za próbą obalenia rządu w Ankarze stał turecki uczony islamu Gülen – duchowny żyjący na dobrowolnym uchodźstwie, którego poglądy zainspirowały Ruch.

Artykuł ukazał się pierwotnie na Turkish Minute 23 stycznia, https://www.turkishminute.com/2017/01/23/5-children-abandoned-front-prison-mother-detained/?utm_content=buffer0d913&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.