Poseł opozycji skazany na 5 lat i 10 miesięcy więzienia

0

Deputowany głównej siły opozycyjnej – Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) – Enis Berberoğlu, został skazany na 5 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności za przekazanie tajnych informacji państwowych jednej z gazet, informuje dziennik Cumhuriyet.

14 lipca Berberoğlu został skazany na 25 lat więzienia za doprowadzenie do przecieku tajnych informacji do dziennikarzy w związku z raportem Narodowych Służb Specjalnych (MİT) na temat ciężarówek dostarczających broń syryjskim rebeliantom. Lokalny sąd 9 października na nowo rozpatrzył wyrok sądu w Stambule i wniósł wniosek o ponowny proces.

„Nie możemy zaakceptować tego wyroku. Mój bracie Enisie, nie martw się. Zostaniesz uniewinniony. My to wiemy.” – powiedział przewodniczący CHP Kemal Kılıçdaroğlu na spotkaniu partyjnym CHP w parlamencie, zdecydowanie krytykując wyrok.

Gdy historia ciężarówek Służb Specjalnych ujrzała światło dzienne po raz pierwszy w 2015 roku, wywiązała się polityczna burza w Turcji na temat roli tureckich agencji szpiegowskich w uzbrajaniu rebeliantów w Syrii oraz wszczęto śledztwo wobec dziennikarzy gazety Cumhuriyet – Cana Dündara i Erdema Güla, którzy opublikowali raport.

Najpierw trafili do więzienia pod zarzutem działalności szpiegowskiej w związku z opublikowaniem przez nich materiału pokazującego ciężarówki MIT transportujące broń do Syrii w 2014 roku. Później obydwu dziennikarzy uwolniono do czasu procesu.

Kiedy Dündar opublikował książkę o tytule „Jesteśmy aresztowani”, ujawnił szczegóły historii z 27 maja 2015 roku twierdząc, że informacji dostarczył mu lewicowy parlamentarzysta. Wskutek tego prokuratura na nowo wszczęła śledztwo wobec Dündara i podsłuchiwała jego rozmowy telefoniczne.

Prokuratura dotarła do rozmowy pomiędzy deputowanym CHP Berberoğlu i Dündarem 27 maja.

Nowy akt oskarżenia wystawiono również wobec Berberoğlu.

We wrześniu 2016 roku sąd w Stambule zdecydował o połączeniu śledztw dziennikarzy Dündara i Güla z Berberoğlu.

Źródło: https://turkeypurge.com/opposition-deputy-gets-5-years-10-months-prison-report

Leave A Reply

Your email address will not be published.