Prezydent Turcji każe szkołom zniszczyć książki i gazety

0 0

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan nie ma dość szerokich represji jakimi objęta jest już cała Turcja.

Obecnie tureckie Ministerstwo Edukacji zażądało, by szkoły i biblioteki zgromadziły i zniszczyły wszystkie książki i zbiory zawierające prace duchownego Fethullaha Gülena zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych, który jest oskarżany przez rząd o spowodowanie puczu. Ministerstwo zakazało także wprowadzania do szkół wszystkich książek wydanych przez 29 wydawnictw, 15 magazynów i 45 gazet.

Pismo z dnia 9 sierpnia zawiera listę tytułów płyt CD i DVD oraz pozostałej literatury związanej z Gülenem, którą uznano za „propagandę terrorystyczną” zgodnie z wyrokiem sądu w Stambule.

Wniosek wniesiono do sądu w związku z rzekomymi powiązaniami z Terrorystyczną Organizacją Fetullahowców (FETÖ) dowodzoną przez Gülena, który kiedyś był sprzymierzeńcem Erdoğana, a potem został oskarżony o próbę obalenia rządu.

W ramach trwającego dochodzenia dotyczącego FETÖ Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że 936 szkół prywatnych, 449 prywatnych akademików i 284 inne placówki edukacyjne zostaną zamknięte a 21 029 nauczycieli zostanie zwolnionych.

Gülen nieustannie zaprzecza, jakoby miał jakikolwiek związek z puczem, a USA nadal odmawiają przekazania go w ręce tureckich władz.

Erdoğan twierdzi, że organizacja Gülena jest równie godna potępienia, co kurdyjskie grupy powstańcze, jak na przykład Partia Pracujących Kurdystanu i jest powiązana z Partią Unii Demokratycznej (PYD) oraz YPG (Jednostkami Ochrony Ludności), a nawet z Państwem Islamskim – prezydent oskarża również te o współpracę mającą na celu opanowanie Turcji.

„Wszystkie te organizacje mogą współpracować przeciwko Republice Turcji. Jednakże my nie przestaniemy ich zwalczać” – powiedział Erdoğan. „Jednoczą się we wspólnych działaniach z PKK (Partią Pracujących Kurdystanu), PYD oraz Daesh. Ich kolejnym celem jest napaść (na Turcję). Powinniśmy to dostrzec.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.