Profesor radiologii wydany przez Bahrajn poddany torturom w tureckim więzieniu

0 0

Kolejnym naruszeniem systemu Interpolu przez turecki rząd stał się przypadek ekstradycji tureckiego profesora wykształconego na Harvardzie. Został on wydany Turcji, gdzie w więzieniu doświadczył tortur, zamiast pozostać pod ochroną ONZ w Bahrajnie.

Murat Acar, 46-letni doktor medycyny, który pracował jako wykładowca i konsultant na Wydziale Radiologii Uniwersytetu King Hamad w Bahrajnie, został wydany Turcji w związku z oskarżeniami ze strony tureckiego rządu o udział w zamachu stanu. Acar, który podejrzewał, że może stać się celem tureckiego rządu, poprosił o pomoc ONZ i został objęty ochroną humanitarną. Mimo tego wydział Interpolu policji w Bahrajnie wydał go Turcji.

Bahrajński Interpol został współodpowiedzialnym obok Turcji za bezprawne aresztowanie bez przedstawienia jakichkolwiek konkretnych dowodów. Po ekstradycji do Turcji Acar stał się przedmiotem tortur i złego traktowania przez 18 dni. Kiedy w końcu go przesłuchano, został formalnie aresztowany 26 października ubiegłego roku przez sąd w Ankarze.

W swoim zeznaniu doktor Acar stwierdził, że nie ma związku z jakąkolwiek organizacją oraz że przebywał za granicą na długo przed puczem. „Pojechałem za granicę na kontrakt. Miałem tam legalną pracę. Później turecka ambasada w Manamie anulowała mój paszport. Skontaktowałem się z prawnikiem. Ten powiedział mi, że mogę przeżyć trudne chwile, jeśli wrócę do Turcji. Zadeklarował, że możemy złożyć wniosek o ochronę humanitarną do ONZ, aby uniknąć ekstradycji.” – powiedział Acar.

„Przyjąłem radę adwokata. Mimo że zagwarantowano mi ochronę, zostałem wydalony z Bahrajnu” – żali się Acar.

Acar cierpi na nadciśnienie tętnicze i przeszedł operację usunięcia nowotworu tarczycy. Był przetrzymywany w więzieniu przez około rok bez procesu i wyroku. Z racji, że dokumentacja śledcza w jego sprawie określona została przez rząd jako „poufna”, nie miał dostępu do dokumentów i nie wiedział nawet, o co się go oskarża oraz jakie przedstawiono dowody.

Wszelkie jego wnioski o uwolnienie zostały odrzucone na podstawie uznania go podejrzanym o popełnienie poważnego przestępstwa.

Acar oraz jego prawnik złożyli do Sądu Konstytucyjnego 26-stronicową petycję z zaskarżeniem o naruszenie przestrzegania praw człowieka oraz o samowolne zatrzymanie. Ponadto zaskarżono o stosowanie nielegalnych praktyk podczas jego zatrzymania. Zaznaczył, że był torturowany oraz że źle go traktowano podczas 18-dniowego okresu zatrzymania.

Jak wynika z petycji, turecki rząd naruszył swoje zobowiązania wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (ECHR), w szczególności poprzez złamanie artykułu 5. na temat pozbawienia wolności, artykułu 6. o prawie do sprawiedliwego procesu, artykułu 7. stanowiącego o braku kary poza ramami prawa oraz artykułu 3. zakazującego torturowania i nieludzkiego czy poniżającego traktowania. Ponadto Acar żąda 1 miliona lir tureckich rekompensaty za straty finansowe oraz 2 miliony zadośćuczynienia za straty niefinansowe.

Turecki rząd wniósł do Interpolu nakaz aresztowania wielu osób pochodzenia tureckiego, żyjących za granicą. Ostatni przypadek dotyczył niemieckiego obrońcy praw człowieka i pisarza Doğana Akhanlı’ego, którego zatrzymano podczas wakacji w Grecji.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oskarżyła Turcję o nadużywanie Interpolu – międzynarodowej organizacji policyjnej – do realizowania własnych celów. Dzięki interwencji niemieckich władz Turcja uwolniła Doğana Akhanlı’ego.

Szwedzko-turecki pisarz Hamza Yalçın również stał się podejrzanym i wszczęto przeciwko niemu śledztwo w Barcelonie na wniosek Interpolu, niemniej szwedzki rząd zaprotestował i wniósł o uwolnienie go.

Policja Malezji oraz Arabii Saudyjskiej wydaliła domniemanych członków Ruchu Gülena do Turcji bez przedstawienia jakichkolwiek dowodów, lecz wyłącznie na podstawie uznania ich za związanych z ugrupowaniem.

Później wyszło na jaw, że zatrzymani, którzy trafili do Turcji, byli torturowani i źle traktowani podczas długich okresów aresztu.

Acar ukończył Stambulski Uniwersytet Cerrahpaşa na Wydziale Medycyny w 1996 roku. Swoje studia uzupełnił w 2001 roku a w latach 2007-2008 pracował jako asystent naukowy na Uniwersytecie w Harvardzie. Ostatnimi czasy był wykładowcą i konsultantem na Wydziale Radiologii Uniwersytetu King Hamad w Bahrajnie.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie internetowej Sztokholmskiego Centrum Wolności (SCF).

Źródło: https://stockholmcf.org/interpol-helped-harvard-educated-professor-get-tortured-in-turkish-prison/

Leave A Reply

Your email address will not be published.