Prokurdyjski dziennikarz twierdzi, że był torturowany w więzieniu

0

Trzynastu więźniów, w tym dziennikarze Erdoğan Alayumat i Serkan Erdoğan z agencji prasowej Dicle (Dihaber) oraz dziennika Özgürlükçü Demokrasi, którzy zostali zamknięci na mocy rządowego dekretu, byli rzekomo torturowani 2 października przez około 20-30 pracowników służby więziennej w więzieniu Tarsus w południowej Turcji – poinformował w czwartek dziennik Cumhuriyet.
Tugay Bek, prawnik oskarżycieli Alayumata, Erdoğana, Mübareka Aksu oraz Hayrullaha Turana, poinformował, że strażnicy więzienni, którzy torturowali dziennikarzy wyśmiali Alayumata słowami: „hej dziennikarzu, donieś również o tych torturach”.
Oddział ochrony praw człowieka Amnesty International poinformował 24 lipca 2016 roku, że otrzymał wiarygodne dowody na temat torturowania i bicia oraz gwałtów na zatrzymanych w tureckich więzieniach od czasu nieudanego puczu 15 lipca 2016 roku.
Tureckie Stowarzyszenie Praw Człowieka (İHD) stwierdziło w raporcie z 21 października ubiegłego roku, że blisko 220 000 osób przebywa w tureckich więzieniach, co o ponad 20% przewyższa możliwości tureckich więzień w zakresie liczby miejsc dla aresztantów, która wynosi 183 000.
Jak wynika z raportu İHD, tureckie więzienia stały się przeładowane w wyniku zatrzymań i aresztowań, które nastąpiły wskutek nieudanego puczu w lipcu ubiegłego roku.
Źródło: https://turkeypurge.com/pro-kurdish-journalists-claim-to-have-been-tortured-in-prison-report

Leave A Reply

Your email address will not be published.