Rada Miasta Stambułu zamyka magazyn za opublikowanie graffiti z hasłem „Erdo-gone”

0 0

Stambulscy radni zdecydowali o zamknięciu „Magazynu Sztuki i Kultury 1453” za opublikowanie w swoim ostatnim wydaniu graffiti z hasłem: „Erdo-gone! Inşallah maşallah” (gra słów o znaczeniu w języku polskim: Erdoğan-odszedł! Jak tylko Bóg da! – przyp.tłum.).

Jak wynika z opublikowanego we wtorek oświadczenia Kültür – podległego Radzie Miasta wydawnictwa, które publikuje magazyn – publikacja została zablokowana ze względu na „niestosowne, niegodziwe i prowokacyjne treści”.

W oświadczeniu poinformowano również, że radni złożą oficjalną skargę na koordynatora wydawniczego magazynu, redaktora zarządzającego oraz redaktora naczelnego, którzy zostali już zwolnieni ze swoich stanowisk.

Dostęp do strony internetowej magazynu został zablokowany we wtorek.

Kontrowersyjne graffiti zostało opublikowane w wywiadzie do ubiegłorocznego reportażu o tytule „Kedi”, znanego również jako: „Dziewięć żyć: koty w Stambule”, który ujrzał światło dzienne wraz z ostatnim wydaniem magazynu. Graffiti namalowane na ścianie za ziewającym kotem jest ostatnią sceną reportażu.

„Maşallah” oraz „Inşallah” to dwie znane frazy arabskie, które odnoszą się odpowiednio do wyrażenia zadowolenia z czegoś, co się wydarzyło w przeszłości oraz do poddania się woli Boga w kwestii czegoś, co wydarzy się w przyszłości.

Major Kadir Topbaş powiedział: „Ciężko jest to przełknąć. To totalna nikczemność i bezeceństwo.”

„Magazyn Sztuki i Kultury 1453” jest ostatnim medium zamkniętym w następstwie próby puczu 15 lipca 2016 roku. Ponad 150 innych organów medialnych, w tym stacji radiowych i telewizyjnych, magazynów oraz gazet zamknięto od ubiegłego lata.

Źródło: https://turkeypurge.com/istanbul-municipality-shuts-down-magazine-for-publishing-graffiti-reading-erdo-gone

Leave A Reply

Your email address will not be published.