Redaktor gazety Zaman skazany na 9 lat więzienia

0

Vahit Yazgan – były redaktor oddziału zamkniętego dziennika Zaman w zachodniej prowincji Turcji Izmir – został skazany w ubiegłą środę na 8 lat i 9 miesięcy pozbawienia wolności na podstawie anonimowego listu oskarżającego go o członkostwo w „organizacji terrorystycznej”.

Ostatnie przesłuchanie Yazgana – 48-letniego doświadczonego dziennikarza – przeprowadzono w IV Sądzie Karnym w Izmirze. Prokurator przedstawił jako „dowód” dalszą pracę Yazgana dla gazety Zaman w sprawie skandalu korupcyjnego, w który zamieszany był prezydent Recep Tayyip Erdoğan oraz członkowie jego rodziny i gabinetu ministrów, gdy był jeszcze premierem oraz fakt posiadania pieniędzy zdeponowanych w Banku Asya – zamkniętym na mocy rządowego dekretu z powodu afiliacji z Ruchem Gülena.

Yazgan bronił się przed sądem, mówiąc, że jest profesjonalnym dziennikarzem i żądał uniewinnienia. Jednakże sąd skazał Yazgana na 10 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności pod zarzutem domniemanego członkostwa w organizacji terrorystycznej. Następnie sąd zmniejszył wyrok do 8 lat i 9 miesięcy w oparciu o wyrażoną przez skazanego skruchę.

Yazgan przebywa w więzieniu od sierpnia 2016 roku wraz z grupą biznesmenów za ich rzekome związki z Ruchem Gülena. Przez 18 pierwszych dni pozostawał zatrzymany w urągających warunkach, podczas gdy szukano dowodów na jego winę.

26 sierpnia 2016 roku został formalnie aresztowany wyrokiem sądu w Izmirze w oparciu o sfabrykowane zarzuty, jakoby miał zarządzać organizacją terrorystyczną i trafił do więzienia Buca Kırıklar. Akt oskarżenia wystawiony przez prokuraturę kilka miesięcy później ujawnił, że podstawą aresztowania był anonimowy list, w którym bez żadnych podstaw oskarżono Yazgana o członkostwo w organizacji terrorystycznej.

Źródło: https://turkeypurge.com/zaman-newspapers-bureau-chief-izmir-gets-9-year-jail-sentence

Leave A Reply

Your email address will not be published.