Sprawozdawca ONZ mówi o atmosferze sprzyjającej torturom w Turcji

0 0

Specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur, Nils Melzer, podczas piątkowej konferencji prasowej w Ankarze mówił o atmosferze sprzyjającej stosowaniu tortur w następstwie nieudanego przewrotu z 15 lipca.

„Część ostatnio uchwalonej legislacji i dekretów stworzyła środowisko sprzyjające stosowaniu tortur”  – powiedział reporterom Melzer w sytuacji wzrastającej liczby skarg i doniesień na temat systematycznego stosowania tortur w tureckich więzieniach. W kraju obowiązuje, po nieudanym zamachu stanu z 15 lipca, stan wyjątkowy, przedłużony w październiku o kolejne trzy miesiące.”

W krytycznym wobec rządu komentarzu dla The Associated Press powiedział później, że Turcja nie podąża w kierunku śledztw w sprawie oskarżeń o tortury. Mimo że rząd odrzuca takie zarzuty, tureckie więzienia nie są przedmiotem niezależnego monitorowania.

Wizyta Melzera, pierwszego eksperta ONZ w Turcji od 1998 roku, nastąpiła miesiąc po tym, jak amerykański ośrodek Human Rights Watch (HRW) oskarżył turecką policję o stosowanie tortur wobec zatrzymanych. 27 października, w 43-stronicowym raporcie zatytułowanym „A Blank Check: Turkey’s Post-Coup Suspension of Safeguards Against Torture”, ośrodek udokumentował 13 szczególnych przypadków nadużyć dotyczących zatrzymanych po próbie puczu w Turcji. Przypadki podejrzewanych nadużyć pojawiają się w zakresie od użycia nacisku i uniemożliwiania snu po poważne pobicia, napastowanie seksualne oraz groźby gwałtu.

HRW poinformował, że przeprowadził wywiad z ponad 40 prawnikami, aktywistami zajmującymi się prawami człowieka, byłymi zatrzymanymi, personelem medycznym oraz specami kryminalistycznymi, zanim przygotowano raport. Ośrodek stwierdził, że poprzewrotowe dekrety stanu wyjątkowego w Turcji umożliwiły tortury wraz z usunięciem strażników.

Organizacja praw człowieka Amnesty Intrnational poinformowała 24 lipca, że otrzymała wiarygodne dowody na to, że zatrzymani po nieudanym przewrocie 15 lipca w Turcji doświadczają pobić i tortur, w tym gwałtów.

W podobnym stanowisku, we wrześniu, członek Stowarzyszenia Praw Człowieka w Turcji (İHD), prawnik Gülseren Yoler powiedział, że mamy do czynienia z torturowaniem zatrzymanych w Turcji oraz że narzędzia tortur, używane podczas przewrotów w przeszłości, są na nowo używane podczas stanu wyjątkowego.

We wrześniu turecki rząd przełożył planowaną wizytę Juana E. Mendeza, specjalnego wysłannika ONZ ds. stosowania tortur, który miał dotrzeć do miejsca osławionego oskarżeniami o tortury, maltretowanie oraz gwałty na zatrzymanych w następstwie nieudanej próby puczu.

Zmiana ta nastąpiła kilka tygodni po tym, jak Narodowy Departament Policji Turcji został oskarżony o usuwanie dowodów torturowania i nieodpowiedniego traktowania zatrzymanych po próbie przewrotu w związku z wizytą delegacji Komitetu Prewencyjnego Tortur (CPT).

W poufnym liście, który szeroko obiegł media, zachowanie zastępcy naczelnika Tureckiej Policji Narodowej ostrzegło wszystkich oficerów przed wizytą i nakazało im unikanie używania obiektów sportowych jako ośrodków zatrzymania podczas pobytu delegacji w kraju.

Władze poprosiły również oficerów policji o przestrzeganie międzynarodowych zasad zatrzymania podczas, gdy delegacja będzie w kraju oraz nakazały reorganizację wszystkich ośrodków zatrzymania i przygotowanie ich na inspekcje tak szybko, jak to tylko możliwe.

Selçuk Kozağaçlı, prezes Stowarzyszenia Postępowych Prawników (ÇHD), powiedział podczas walnego zgromadzenia Zarządu Stowarzyszenia w Ankarze 16 października, potwierdzając zarzuty, że  ci ludzie zatrzymani w ramach rządowych czystek wymierzonych w Ruch Gülena są systematycznie poddawani torturom na najbardziej barbarzyńskie sposoby, w tym gwałt, wyrywanie paznokci oraz wkładanie różnych przedmiotów w odbyt.

„Wyrywają paznokcie swoim kolegom [podczas zatrzymania] na policyjnych komisariatach. Uwierzcie mi, widziałem ludzi, którzy przeszli kolostomię po tym, jak ich torturowano przedmiotami wkładanymi im w odbyt czy to w więzieniu, czy na komisariacie” – powiedział Kozağaçlı.

Stowarzyszenie Praw Człowieka poinformowało w swoim raporcie 21 października, że blisko 220 000 ludzi jest w tureckich więzieniach.

Z raportu wynika, że tureckie więzienia gwałtownie zapełnione zatrzymanymi i aresztowanymi po nieudanym przewrocie wojskowym 15 lipca.

(Turkish Minute)

Leave A Reply

Your email address will not be published.