Sprawozdawca ONZ stwierdza, że zatrzymani Turcy są torturowani poprzez poważne pobicia, rażenie prądem, lodowatą wodą oraz przemoc seksualną

0

Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Tortur, Nils Mezler, stwierdził w pisemnym oświadczeniu opublikowanym 27 lutego, że został poinformowany o coraz większej liczbie oskarżeń o stosowaniu brutalnych technik przesłuchań wobec zatrzymanych w Turcji.

Ilość oskarżeń o stosowanie tortur i złego traktowania podczas prowadzonych przez turecką policję śledztw wzrosła od czasu jego oficjalnej wizyty w Turcji w grudniu 2016 roku.

„Wśród doniesionych naruszeń pojawiają się poważne pobicia, rażenie prądem, uniemożliwianie snu, zastraszanie, obelgi oraz przemoc seksualna” – czytamy w oświadczeniu.

„Melzer stwierdził, że pojawiają się coraz liczniejsze doniesienia ze strony podejrzanych o powiązania z Ruchem Gülena lub Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), jakoby doświadczali brutalnych technik przesłuchania, mających na celu wymuszenie przyznania się do winy, bądź współpracy zatrzymanych.”

Melzer utrzymuje, że niepowodzenie władz w kwestii publicznego potępienia tortur i złego traktowania oraz wprowadzenia powszechnego zakazu takich naruszeń w codziennej praktyce zdaje się tworzyć atmosferę bezkarności, samozadowolenia i przyzwolenia, co poważnie podważa ów zakaz, a także docelowo literę prawa.

Turecki rząd oskarża Ruch Gülena o przeprowadzenie 15 lipca 2016 roku nieudanej próby zamachu stanu, czemu ugrupowanie stanowczo zaprzecza. Ponad 150 000 osób stało się przedmiotem policyjnego śledztwa a 60 000 z nich przebywało, bądź wciąż przebywa w więzieniu za domniemane powiązania z Ruchem.

W międzyczasie popuczowa obława objęła także kurdyjską mniejszość podobnie do tysięcy ludzi więzionych za rzekome związki ze zdelegalizowaną przez Turcję, Stany Zjednoczone i Unię Europejską Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

„Specjalny Sprawozdawca ONZ stwierdził, że żadne istotne środki nie zostały przedsięwzięte przez władze, aby zbadać sprawy tych doniesień lub by zatrzymać odpowiedzialnych. Zamiast tego, oskarżenia o torturowanie są oddalane przez prokuratorów powołujących się na ‘Dekret o stanie wyjątkowym (artykuł 9 Dekretu nr 667)’, który rzekomo zwalnia przedstawicieli publicznych z odpowiedzialności za działania podjęte w kontekście stanu wyjątkowego” – dodano w oświadczeniu.

Źródło: https://turkeypurge.com/un-rapporteur-says-turkish-detainees-reportedly-tortured-severe-beatings-electrical-shocks-icy-water-sexual-assault

Leave A Reply

Your email address will not be published.