Szef niemieckiej agencji wywiadowczej twierdzi, że nie wierzy, aby Gülen stał za próbą zamachu w Turcji.

0

Jak oświadczył szef BND w wywiadzie dla niemieckiego magazynu, rządowi tureckiemu nie udało się przekonać niemieckiej agencji wywiadu zagranicznego BND, że mieszkający w USA duchowny Fethullah Gülen stał za ubiegłorocznym nieudanym zamachem stanu w Turcji.

Prezydent Turcji Tayyip Erdoğan oraz rząd turecki oskarżają Gülena o zorganizowanie w dniu 15 lipca w Turcji, zakończonego niepowodzeniem, zamachu stanu, w trakcie którego ponad 240 osób zginęło, gdy zbuntowani żołnierze przejęli czołgi, samoloty bojowe i śmigłowce, atakując parlament w zamiarze obalenia rządu.

 

„Turcja starała się przekonać nas o tym usilnie, ale bez powodzenia”, oświadczył szef BND Bruno Kahl w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla tygodnika Der Spiegel.

 

Erdoğan i rząd Turcji domagają się od Stanów Zjednoczonych ekstradycji Gülena, który zaprzecza, by był zaangażowany w próbę zamachu. Kahl, zapytany czy ruch Gülena stanowił [organizację] terrorystyczną islamskich terrorystów, odpowiedział, że było to stowarzyszenie obywatelskie, mające na celu zapewnienie dalszej edukacji religijnej i świeckiej.

 

Kahl powiedział również, że nie uważa, by rząd turecki stał za zamachem stanu, mówiąc: „Próba zamachu nie została zainicjowana przez rząd. Już przed dniem 15 lipca rząd rozpoczął wielką czystkę, więc część wojskowych uważała, że powinni szybko zrobić zamach stanu, zanim ona ich też obejmie”.

 

Kahl przestrzegał także przed rosnącymi ze strony Rosji zagrożeniem dla Niemiec i [całej] Europy, mówiąc: „Rosja podwoiła swoje siły bojowe na zachodniej granicy (…) i nie można uznać, że to wszystko ma na celu[tylko] obronę przed Zachodem”.

 

Powiedział, że Rosja mogłaby wpłynąć na wybory federalne w Niemczech w dniu 24 września: „A przynajmniej powinniśmy brać pod uwagę, że może się to zdarzyć.”

 

Amerykańskie agencje wywiadowcze uznały, że Rosja przeprowadziła cyberataki na Partię Demokratów w celu wpłynięcia na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 2016 roku na korzyść Partii Republikańskiej i Donalda Trumpa. Rosja zaprzecza.

 

Reporter – Michelle Martin; Redaktor – Dale Hudson

Leave A Reply

Your email address will not be published.