„Szefowie policji przesłuchiwani pod wpływem narkotyków i w warunkach tortur” – tweetuje prawnik.

0 0

Prawnik dwóch uwięzionych szefów policji oświadczył w piątek, że dwaj mężczyźni, którzy byli wtajemniczeni w sekrety prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, zostali przesłuchani pod wpływem narkotyków i w warunkach tortur, odmawiając uszczegółowienia ich stanowisk.

Prawnik Kemal Şimşek napisał na swoim koncie na Twitterze, że dwóch zastępców szefów z narodowego wydziału policji i służb specjalnych, Lokman Kırcalı i Gürsel Aktepe, byli przetrzymywani w sekretnym miejscu w celu przesłuchania – byli torturowani i podawano im narkotyki zanim zaczęto zadawać pytania.

Obydwaj są oskarżeni o zamieszanie w próbę puczu w Turcji 15 lipca, jako że byli rzekomo złapani w wydziale służb specjalnych w noc zamachu stanu. Jakkolwiek prawnik utrzymywał, że szefowie policji, których wcześniej zwolniono, zostali znalezieni dwa kilometry od departamentu służb specjalnych, szczegóły „jak” i „dlaczego” znaleźli się tutaj nie są znane.

Şimşek stwierdził również, że dwaj szefowie służb specjalnych zeznawali potem na odległość i zaprzeczyli zarzutom o zamieszanie w pucz oraz o otrzymanie rozkazów od muzułmańskiego uczonego Fethullaha Gülena, który jest oskarżany przez Erdoğana o przeprowadzenie daremnego puczu 15 lipca.

Nawiązując do analizy Alego Adila Çakara na portalu informacyjnym TR724, szefowie mogli być poddawani naciskom ze strony nieznanej osoby lub osób, ponieważ ich bliskość z departamentem służb specjalnych została przedstawiona jako jedyny dowód przeciwko nim w kwestii rzekomego organizowania puczu.

Şimşek dodał, że szefowie policji, którzy byli blisko Erdoğana, byli ciężko torturowani i odzyskali przytomność dopiero po kilku tygodniach od męczarni, jakie przeszli. Zanim nakłoniono opinię publiczną do monitorowania samopoczucia aresztowanych szefów policji, Şimşek zapytał: „Jaki jest cel w podawaniu narkotyków szefom policji? Aby zapomnieli tajemnice, które poznali?”

Prawnik uzasadniał dalej, że próba puczu umożliwiła obławę wśród wszystkich członków biurokracji, którzy znali sekrety Erdoğana.

(Turkish Minute)

Leave A Reply

Your email address will not be published.