Turcja zakazuje transmitowania 208 piosenek z powodu „niewłaściwych tekstów”

0

Państwowe Przedsiębiorstwo Tureckiego Radia i Telewizji (TRT) zakazało transmitowania łącznie 208 utworów, w tym 142 tureckich i 66 kurdyjskich, w swoich 14 stacjach telewizyjnych z powodów niejasnych dla publiki.

Jak informuje dziennik Hürriyet, niektóre z utworów wykonywane są przez znanych tureckich wokalistów, takich jak Koray Avcı, Onur Akın, Sıla, Nüket Duru, Berkay, Demet Akalın, Bengü, czy Nazan Öncel i są słuchane przez miliony użytkowników Internetu. Część z wykonawców jest znana również z krytycznego podejścia wobec rządu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Deputowany Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), Atila Sertel, odkrył fakt zakazania 208 piosenek po tym, jak prohibicja pojawiła się w raportach sądowych.

W komentarzach, które obiegły tureckie media, Sertel oskarżył rząd AKP o powrócenie do praktyk sprzed lat, kiedy piosenkarze kochani przez naród, tacy jak Barış Manço, Orhan Gencebay, Musa Eroğlu, Cem Karaca, Zülfü Livaneli, Adnan Şenses, Arif Sağ, czy Nurhan Damcıoğlu byli zakazani przez TRT.

„Turcja wyszła z ery puczów dawno temu, ale rząd AKP podjął działania bezprecedensowe, nawet w okresie puczu” – powiedział Sertel.

Deputowany partii CHP stwierdził również, że piosenki prorządowych wokalistów, którzy okazyjnie odwiedzają Recepa Tayyipa Erdoğana w pałacu prezydenckim, częściej pojawiają się na kanałach TRT.

Oto kilka utworów z „niewłaściwymi tekstami”:

Źródło: https://turkeypurge.com/turkey-bans-broadcasting-208-songs-due-objectionable-lyrics

Leave A Reply

Your email address will not be published.