Turecka policja przeprowadziła nalot na akademiki zatrzymując 69 osób pod zarzutem związku z puczem

0

Uzbrojone oddziały policji przeprowadziły nalot na dziesiątki domów studenckich i zatrzymały co najmniej 69 osób w ramach śledztwa w sprawie grupy Gülena – poinformowała w sobotę agencja prasowa Anatolia (AA).
Jak wynika z doniesień, 50 osób – w tym studenci – stało się przedmiotem nalotu w centralnej prowincji Turcji, Konyi, w ramach trwającego śledztwa wobec rzeczywistych bądź domniemanych zwolenników grupy Gülena, którą turecki rząd oskarża o zorganizowanie próby zamachu stanu ubiegłego lata.
W podobny sposób, w wyniku śledztwa prowadzonego w zachodniej prowincji, Bursie, zatrzymano kolejnych 19 osób. Policja poszukuje jeszcze 13 innych osób.
Nakazy zatrzymania zostały wystawione w środę i czwartek wobec 216 osób na terytorium Turcji w ramach masowego śledztwa wobec Ruchu.
Turecki minister Spraw Wewnętrznych ogłosił w poniedziałek, że 998 osób zostało zatrzymanych w ciągu tygodnia za rzekome powiązania z Ruchem Gülena.
Turcja doświadczyła próby przewrotu wojskowego 15 lipca 2016 roku, w wyniku której śmierć poniosło 249 osób a ponad tysiąc innych zostało rannych.
Bezpośrednio po próbie puczu rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wraz z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem obarczył winą Ruch Gülena.
Fethullah Gülen – lider ugrupowania – zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w nieudanym puczu i wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w tej sprawie, lecz prezydent Erdoğan oraz rząd rozpoczęli zakrojone na szeroką skalę czystki mające na celu pozbycie się sympatyków Ruchu z instytucji państwowych, pozbawiając część z nich ludzkiej godności i stawiając im zarzuty.
Tureckie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło 13 lipca, że 50 510 osób zostało aresztowanych a 169 013 jest przedmiotem postępowań sądowych pod zarzutem związku z puczem.
Turcja zawiesiła lub zwolniła ponad 150 000 sędziów, nauczycieli, policjantów oraz pracowników służby cywilnej od czasu 15 lipca ubiegłego roku na mocy rządowych dekretów ogłoszonych wraz z wprowadzeniem stanu wyjątkowego i później.
Źródło: https://turkeypurge.com/turkish-police-raid-student-houses-detain-69-on-coup-charges

Leave A Reply

Your email address will not be published.