Turecki pisarz, laureat nagrody Nobla nie może milczeć wobec trwającej presji politycznej

0 0

Będący laureatem nagrody Nobla powieściopisarz, Orhan Pamuk, powiedział w środę, że nie może pozostawać dłużej cicho, podczas gdy mamy do czynienia z ogromną polityczną presją wobec wszelkiego głosu sprzeciwu i krytycznych gazet, które obecnie w Turcji się zamyka.

Przemawiając w poniedziałek podczas ceremonii na Państwowym Uniwersytecie w Petersburgu, gdzie otrzymał honorowy doktorat w dziedzinie literatury, Orhan Pamuk powiedział, że problemem w Turcji nie jest islamizacja społeczeństwa z inicjatywy rządu, lecz ograniczanie wolności.

„Trudno jest pozostać apolitycznym. Dzisiaj zamyka się gazety [krytyczne wobec rządu] oraz mamy do czynienia z ogromną polityczną presją [wywieraną na przeciwników]. Nie chcę zatem siedzieć cicho. Problemem nie jest islamizacja społeczeństwa [z inicjatywy rządu]; problem w tym, że oni nie chcą być [islamizowani]. Problemem jest brak wolności” – stwierdził noblista.

W ramach czystek – prowadzonych przez rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wobec opozycjonistów i krytycznych mediów w następstwie nieudanej próby zamachu stanu 15 lipca ubiegłego roku – 135 000 osób straciło pracę z powodu rzeczywistych lub domniemanych powiązań z opartym na wierze Ruchem Gülena. Zwolennicy Ruchu inspirują się poglądami mieszkającego w Stanach Zjednoczonych tureckiego uczonego, Fethullaha Gülena, którego rząd oskarża o zorganizowanie nieudanego puczu. Gülen zdecydowanie zaprzecza oskarżeniom.

Do 1 lutego przetrzymywanych bez zarzutów było 89 775 osób a 43 885 było zatrzymanych tymczasowo. Wśród aresztowanych są dziennikarze, sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze policji, żołnierze, wykładowcy, gubernatorzy a nawet komik.

Jak wynika z danych Turkeypurge.com, 149 organów medialnych zostało zamkniętych na mocy rządowych dekretów a 162 dziennikarzy aresztowano od 15 lipca 2016 roku.

Leave A Reply

Your email address will not be published.