Turecki sąd orzekł o kontynuacji więzienia przewodniczącego Amnesty International w Turcji

0

Sąd w Izmirze zdecydował o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania Tanera Kılıça, przewodniczącego tureckiego oddziału Amnesty International – poinformował dziennik Evrensel.

Kılıç – prawnik, członek-założyciel Al Turkey oraz prezes zarządu od 2014 roku, został aresztowany przez sąd w Izmirze 9 czerwca w ramach śledztwa w sprawie Ruchu Gülena.

Turcja doświadczyła próby przewrotu wojskowego 15 lipca 2016 roku, w wyniku której zginęło 249 osób. Bezpośrednio po puczu rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wraz z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem obarczył winą Ruch Gülena, który zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu.

Jednakże Erdoğan rozpoczął zakrojone na szeroką skalę czystki mające na celu wyeliminowanie sympatyków Ruchu z instytucji państwowych, pozbawiając ich ludzkiej godności i wszczynając przeciwko nim procesy.

Tureckie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło 13 lipca, że 50 510 osób zostało aresztowanych a 169 013 stało się przedmiotem postępowań pod zarzutem związku z nieudanym puczem.

Jak wynika z danych TurkeyPurge.com blisko 146 000 osób, w tym około 10 000 żołnierzy, straciło pracę w instytucjach finansowanych przez budżet państwa, ponad 122 000 osób zatrzymano a 57 000 aresztowano za posiadanie powiązań z Ruchem.

Źródło: https://turkeypurge.com/turkish-court-rules-continuation-amnesty-heads-imprisonment

Leave A Reply

Your email address will not be published.