Turecki sąd skazał fotoreportera na karę pozbawienia wolności za „podburzanie do protestów podczas referendum”

0 0

Kazım Kızıl, autor filmów oraz fotoreporter znany ze swych reportaży na temat naruszania praw człowieka w Turcji, został tymczasowo zatrzymany przez turecką policję podczas dokumentowania protestów w Izmirze, będących efektem referendum przeprowadzonego 16 kwietnia – poinformował jego prawnik.

Wypowiadając się dla dziennika Evrensel w sobotę, Dinçer Çalım, prawnik Kızıla, powiedział, że decyzja o zatrzymaniu oraz zarzuty przeciwko jego klientowi są przypadkowe i nieodpowiednie.

„Po raz pierwszy został zatrzymany za obrażanie prezydenta i naruszanie prawa do zgromadzeń i demonstracji. Jednakże „podburzanie ludzi do wrogości i nienawiści” zostały dodane do zarzutów później” – poinformował Çalım.

„Nasi ludzi, wobec takiego wyniku, prowadzą nas na ulice” – napisał Kızıl na swoim koncie jednego z portali społecznościowych 16 kwietnia, nakłaniając prokuratora do wszczęcia postępowania.

21 kwietnia sąd zdecydował o jego aresztowaniu po tym, jak zatrzymano go w parku w Izmirze, gdy nagrywał materiał filmowy przedstawiający protesty przeciwko referendalnym wynikom.

Zmiany konstytucyjne, które dają prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi większą władzę, zostały zaakceptowane nieznaczną większością głosów 16 kwietnia, a dyskusja nad możliwymi naruszeniami podczas głosowania nie słabnie. Opozycja oraz międzynarodowi obserwatorzy twierdzą, że 2,5 miliona wyborców mogło zostać zmanipulowanych, co efektywnie wpłynęło na wyniki referendum. Setki głosujących na „nie” wychodzą na ulice od czasu głosowania.

Źródło: https://turkeypurge.com/turkish-court-sends-photojournalist-to-jail-for-inciting-referendum-protests

Leave A Reply

Your email address will not be published.