Turecki sąd zdecydował o więzieniu dla francuskiego dziennikarza za „wspieranie organizacji terrorystycznej”

0

Sąd w Şırnak zdecydował o aresztowaniu francuskiego dziennikarza Loupa Bureau pod zarzutem udzielania pomocy oraz wspierania organizacji terrorystycznej – poinformował w środę prokurdyjski dziennik Dihaber.

Jak wynika z informacji prasowej, Bureau był w drodze do kurdyjskiego rejonu na terytorium północnego Iraku, gdy na przejściu granicznym w Habur w prowincji Şırnak zatrzymała go turecka policja.

Sąd podjął decyzję o aresztowaniu Bureau we wtorek pod zarzutem „pomocy i wspierania organizacji terrorystycznej”.

Został zabrany do więzienia w Şırnak.

To nie pierwszy raz, gdy zagraniczny dziennikarz trafia w Turcji za więzienne kraty.

Francuski fotoreporter, Mathias Depardon, który został zatrzymany w Turcji 8 maja, za „szerzenie propagandy na rzecz zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w mediach społecznościowych” został deportowany dopiero 9 czerwca.

W rozmowie z dziennikarzami na lotnisku Atatürka w Stambule – będąc prowadzonym do samolotu przez dwóch funkcjonariuszy policji – Depardon powiedział: „To była dla mnie ogromna przyjemność, móc żyć w tym kraju przez ostatnie pięć i pół roku. Moja dalsza praca tutaj okazała się niemożliwa. Jest wielu dziennikarzy, którzy tu pracują i żyją. Wyrażam wsparcie dla wszystkich, którzy w obecnej chwili nie są w stanie tu pracować oraz mam nadzieję, że ponownie będziecie mogli wykonywać swój zawód”.

Źródło: https://turkeypurge.com/turkish-court-jails-french-journalist-for-supporting-terrorist-organization

Leave A Reply

Your email address will not be published.