U 12-latka zdiagnozowano nowotwór, chłopiec jest coraz słabszy z powodu żalu po aresztowaniu jego ojca

0

Muhammed Eray Özkul – 12-letni syn oficera policji Endera Özkula mieszkającego w mieście Zonguldak – trafił do szpitala i zdiagnozowano u niego nowotwór. Wcześniej jego ojciec trafił do więzienia w wyniku obławy policyjnej po próbie zamachu stanu ubiegłego roku.
Ojciec chłopca pracował jako funkcjonariusz policji przez 15 lat do czasu, kiedy został zawieszony pod zarzutem posiadania powiązań z Ruchem Gülena we wrześniu 2016 roku i w niedługim czasie aresztowany. W czasie aresztu tymczasowego całkowicie pozbawiono go pracy na mocy rządowego dekretu z listopada tego samego roku.
Wskutek zwolnienia jego rodzina została zmuszona do opuszczenia domu należącego do państwa, podczas gdy inni członkowie rodziny oskarżyli ich o powiązania z Ruchem Gülena.
Prezydent Recep Tayyip Erdoğan obarczył Ruch winą za nieudany pucz z 15 lipca 2016 roku, czemu on sam zaprzecza prosząc o przedstawienie dowodów. Blisko 150 000 osób straciło pracę a około 60 000 jest tymczasowo zatrzymanych za związki z Gülenem. W międzyczasie rząd efektywnie podgrzewał atmosferę społecznego wykluczenia podejrzewanych zwolenników Gülena między innymi poprzez słowa Erdoğana, który podczas jednego z przemówień powiedział, że obywatele Turcji powinni „karać gülenistów na ulicach”, gdy zostaną zwolnieni z więzienia.
Sytuacja rodziny Özkulów została nagłośniona wraz z opublikowaniem rozmowy zatrzymanego z felietonistą portalu informacyjnego T24 – Omerem Farukiem Gergerlioğlu – notabene również zwolnionym wskutek popuczowych czystek.
Według dziennikarza u 12-letniego syna aresztowanego policjanta zdiagnozowano chłoniaka – rodzaj nowotworu krwi, w przypadku którego zmniejsza się ilość białych krwinek i w efekcie spada odporność organizmu.
Gergerioğlu opisał rozwój choroby chłopca słowami: „On nie zrozumiał, dlaczego jego ojciec, którego zawsze uważał za bohatera, jest traktowany w ten sposób. Jego wyniki w nauce są coraz słabsze, z każdym dniem staje się coraz bardziej emocjonalny i powtarza sobie, że jego ojciec stracił swojego ojca, więc i on musiał go stracić. Płacze, gdy jego ojca nazywa się terrorystą. Wraz z upływem czasu chłopiec tracił apetyt i czasami wzrastała temperatura jego ciała. Jego matka, pani Oya, odwiedziła już izby wszystkich lekarzy w Zonguldaku, ale żadna z recept nie była skuteczna. We wszystkich szpitalach mówiono jej, że jej synowi nie dolega nic poważnego. Zdecydowała się zatem wyjechać do Stambułu, gdzie w szpitalu uniwersytetu medycznego zdiagnozowano u chłopca chłoniaka.”
„Panie Omerze, mój syn zachorował na nowotwór z żalu. Znam go bardzo dobrze. Jest bardzo emocjonalnym chłopcem. Jego serce choruje z tęsknoty za ojcem. On się załamał nerwowo” – powiedziała matka chorego chłopca w rozmowie z Gergerioğlu.
Muhammed przestał uczęszczać do szkoły w marcu tego roku, ale nauczyciele dali mu promocję z siódmej do ósmej klasy.
Władze dystryktu odrzucają wniosek o zapomogę
Gdy Oya wraz z dwójką dzieci przeprowadzili się do Stambułu w celu leczenia Muhammeda, zatrzymali się w urzędzie dystryktu Eyüp, gdzie odmówiono im udzielenia pomocy.
„To nie ściana płaczu” – zażartował jeden z urzędników.
Kobieta próbowała uzyskać pomoc również od prorządowego Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej (IHH), którego pracownik powiedział jej przez telefon, że „jej mąż powinien pomyśleć o tym wszystkim, gdy popierał FETÖ.”
Terrorystyczna Organizacja Fethullahowców (FETÖ), to termin stworzony przez rząd i opisujący Ruch Gülena jako organizację terrorystyczną.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej również nie udzieliło rodzinie pomocy.
Przebywający w więzieniu ojciec chłopca stracił 21 kilogramów
W felietonie Gergerioğlu czytamy: „Trudno jest opisać stan psychiczny ojca, gdy dowiedział się o chorobie. Popadł w desperację, stracił 21 kilo na wadze od momentu, gdy po raz pierwszy usłyszał o chorobie. Łysieje stopniowo coraz bardziej po każdych odwiedzinach syna w więzieniu. Nieprzerwanie składa wnioski do sądu: „Proszę o uwolnienie mnie. Nie zamierzam uciec z kraju, któremu służyłem przez tyle lat. Moja żona i dzieci tak bardzo mnie potrzebują…” Jednakże wnioski wciąż pozostają bez odpowiedzi. Po raz pierwszy stanął przed sądem 13 października. Na koniec przesłuchania, w którym nie mogli wziąć udziału członkowie jego rodziny, proces został odroczony to czasu kolejnego przesłuchania, wyznaczonego na styczeń.”
12-letni Muhammed otrzymuje chemioterapię już od 4 miesięcy.
„17 października rodzina otrzymała informację, że organizm chłopca nie reaguje na leczenie. Lekarze nie pokładają również szczególnej nadziei w transplantacji szpiku. Wczoraj Pani Oya zadzwoniła do mnie i ze łzami w oczach powiedziała: „Mój syn odchodzi Panie Omerze. Ucieka z moich rąk…”
Źródło: https://turkeypurge.com/12-year-old-diagnosed-with-cancer-amid-grief-for-jailed-father

Leave A Reply

Your email address will not be published.