Uwięziona młoda dziennikarka oskarżona o „subiektywne reportaże”

0 0

Akt oskarżenia dla byłej dziennikarki gazety Zaman, Ayşenur Parıldak, zawiera zarzuty związane z pisaniem „subiektywnych historii” oraz jej wiadomości na Twitterze.

Portal TR724 opublikował we wtorek nadzwyczajny raport o akcie oskarżenia, w którym Parıldak – 27-letnia reporterka sądowa w Ankarze pracująca dla obecnie zamkniętego dziennika Zaman – zostaje oskarżona za krytykę sędziów i prokuratorów, mimo że taka kategoria przestępstwa nie istnieje w Tureckim Kodeksie Karnym (TCK).

Prokurator nie wspomniał, o napisanie której z „subiektywnych i stronniczych” historii została oskarżona, pomijając, że to kolejne „przestępstwo” nie znajdujące się w tureckim prawodawstwie.

Parıldak aresztowano 11 sierpnia 2016 roku na kampusie Ankarskiego Uniwersytetu Szkoły Prawa, gdzie studiowała prawo. Akt oskarżenia uzasadnia jej aresztowanie na podstawie zagrożenia, że może ona opuścić Turcję po zdaniu egzaminów. Jednakże, jak donosi TR24, dziennikarka nawet po nieudanym puczu 15 lipca 2016 roku, dzieliła się jawnie swoimi poglądami w mediach społecznościowych.

Parıldak napisała list do Cumhuriyet, jednego z niewielu działających jeszcze w Turcji krytycznych wobec władzy lewicowego dziennika. W pochodzącym z więzienia Silivri liście opowiedziała o zamknięciu w odosobnieniu i molestowaniu seksualnym, co doprowadziło do zakazu wysyłania listów z tego więzienia.

TR724 poinformowało, że odizolowanie Parıldak zostało częściowo zakończone po 80 dniach pobytu w więzieniu, choć wciąż musi ona przebywać sama od godziny 17 do rana.

Parıldak oskarża się również za to, że była obserwowana na Twitterze przez anonimowego demaskatora o pseudonimie Fuat Avni. Znany użytkownik, który dostarcza wskazówek związanych z bezprawnymi działaniami rządu, jest obserwowany przez ponad 2 miliony ludzi i sam obserwuje około 180 osób.

Parıldak, która w 2011 roku rozpoczęła karierę dziennikarską jako stażystka zamkniętego obecnie dziennika Taraf, jest także oskarżona od czasu, kiedy prokurator stwierdził, że dziennik Taraf pracuje na rzecz Ruchu Gülena, uważanego przez rząd turecki za organizację terrorystyczną. Dziennik był prowadzony przez Markara Esayana, aktualnie deputowanego rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), który jest wolny od wszelkich oskarżeń o terroryzm – w przeciwieństwie do Parıldak.

Prokurator dodatkowo wzmocnił oskarżenie o zarzuty wobec dziennikarki, za okazywanie na Twitterze poparcia dla puczu. Jej „retweet” wiadomości pochodzącej z niezależnego portalu informacyjnego P24 został również zawarty na liście „dowodów” w akcie oskarżenia.

Bankowe transakcje dokonane przez ojca młodej dziennikarki również wykorzystano przeciwko niej w akcie oskarżenia. Przesłane przez ojca 1 933 liry tureckie na konto szkoły w Stanach Zjednoczonych także stanowią dowód wobec braku innej działalności wspierania „terroryzmu”.

akt oskarżenia parildak 1

akt oskarżenia parildak 2

Leave A Reply

Your email address will not be published.