Zatrzymany w strachu oczekuje w kolejce do tortur na jednym z ankarskich posterunków policji

0 0

Jeden z ankarskich prawników, który chce pozostać anonimowy, poinformował, że jego klient, zatrzymany pod zarzutem powiązań z Ruchem Gülena, w strachu oczekuje na swoją kolej do tortur w jednym z ośrodków zatrzymań w stolicy Turcji.

W swym liście do Stowarzyszenia Praw Człowieka (İHD) prawnik opisuje, że zatrzymani w ramach prowadzonego przez turecką policję śledztwa wobec domniemanych tajnych imamów Ruchu Gülena, są maltretowani w budynku należącym do Wydziału Finansowego ankarskiej policji.

Poniżej pełny tekst listu:

„Jestem prawnikiem zarejestrowanym w Stowarzyszeniu Prawników Ankary. Kiedy odwiedziłem mojego klienta o inicjałach B. O. w budynku należącym do Wydziału Finansowego policji w Ankarze, powiedział mi ze łzami w oczach, że ludzie z którymi przebywa w celi są torturowani i maltretowani. Przyznał, że w strachu oczekuje na swoją kolej.

Mój klient jest zatrzymany od czasu nalotu na jego dom 26 kwietnia. W ramach działań operacyjnych został zabrany siłą z domu. Media poinformowały, że była to operacja przeciwko imamom Gülena, w ramach której zatrzymanych zostało blisko 1 000 osób.

Jak wynika ze słów mojego klienta, jest przetrzymywany w celi o powierzchni 6 metrów kwadratowych wraz z 14 innymi osobami. Gdy większość personelu opuszcza placówkę wraz z końcem dziennej zmiany, w szczególności nocą, zatrzymani są indywidualnie zabierani do oddzielnych pomieszczeń; tam rozbiera się ich do naga, zakłada torby na głowy a ręce założone na karku skuwa kajdankami. Torturuje się ich intymne części ciała, przy użyciu techniku nazywanej „butelką”; są bici godzinami zanim odeśle się ich z powrotem do cel. Jak twierdzi mój klient, każdy z zatrzymanych jest maltretowany.

Jest wysoce prawdopodobne, że mój klient również będzie torturowany w podobny sposób. Jeden z zatrzymanych stracił przytomność po powrocie z jednego z takich pokoi. Niemniej nie zawieziono go do szpitala, tylko pobieżnie opatrzono na miejscu.

Proszę Wasze stowarzyszenie o podniesienie kwestii ochrony praw człowieka oraz konkretnie tej sprawy.”

Turecki rząd oskarża Ruch Gülena o przeprowadzenie próby puczu 15 lipca 2016 roku, podczas gdy ten zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu. FETÖ – negatywny terminu ukuty przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana – odnosi się do rzekomej Terrorystycznej Organizacji Fethullahowców, która ma realizować polecenia mieszkającego w Stanach Zjednoczonych duchownego, Fethullaha Gülena.

Wiele organizacji zajmujących się prawami człowieka donosiło już o stosowaniu tortur w Turcji wobec zatrzymanych po puczu, podczas gdy rząd zaprzecza takim oskarżeniom.

Cevheri Güven, turecki dziennikarz na uchodźstwie, przeprowadził wywiad z jedną z takich ofiar tortur w Ankarze i został poddany takim samym metodom w ubiegłym tygodniu.

Źródło: https://turkeypurge.com/client-fearfully-waiting-his-turn-to-be-tortured-at-ankara-police-station-lawyer

Leave A Reply

Your email address will not be published.